terra-luna-cokusu-guney-kore’de-“acil-denetim”-baslatti

Terra LUNA çöküşü Güney Kore’de “acil denetim” başlattı

Terra Luna’nın yaratıcısı Do Kwon’un ülkesi Güney Kore de, yaşanan olayların ardından kripto para borsalarını daha sıkı şekilde denetime tutma kararı aldı. Yonhap haber ajansının endüstri kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Güney Kore’deki Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ile Finansal Gözetim Hizmetleri (FSS) kısa süre önce kripto para borsalarından LINA ve UST ile bağlantılı işlemlerle ilgili bilgi istediler.

İki regülasyon kurumu bilgilerin içinde; işlem hacimleri, kapanış fiyatları ve konuyla ilgili kullanıcı sayısının olması gerektiğini belirttiler ve yaşananlar hakkında bir analiz raporuyla alınan önlemler hakkında bilgiler talep ettiler.

“Benzer bir olay daha yaşanırsa diye…”

Ajansa konuşan ülkenin önemli kripto para borsalarından birinin yöneticisi ise, isminin verilmesini istemediğini belirttiği yorumunda şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta finans regülatörleri LUNA ve UST ile ilgili işlem ve kullanıcı verilerini talep ettiler. Bizlere borsaların ne şekilde önlem aldığını sordular. Sanırım, benzer bir olay daha yaşanırsa kullanıcıların göreceği zararı en aza indirmek için bu tür adımlar atıyorlar”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Do Kwon’un evine giden yatırımcının ifadesi ortaya çıktı

FSS başkanı: Kesin ve net kararlar almalıyız

FSS başkanı Jeong Eun-bo ise, üst düzey yöneticileriyle yaptığı toplantıda yaptığı bir toplantıda, kripto piyasasında yaşananların, genel piyasada da güveni zedeleyebileceği ve birçok yatırımcıya zarar verebileceği konusundaki endişelerini belirterek, kurumun kesin ve net kararlar alması gerektiğini söyledi. FSS başkanı ayrıca kripto para piyasasının küresel bir alan olması sebebiyle yabancı kurumlarla da işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Güney Kore’deki sayı 200 bin

Yonhap’ın haberinde ayrıca Güney Kore’deki LUNA ve UST yatırımcı sayısının 200 bine yakın olduğu ve çok ciddi mağduriyetlerin yaşandığı yazıldı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta bir LUNA-UST mağduru, Do Kwon’un evinin önüne kadar gidip kapısını çalmış ve Güney Koreli geliştiricinin eşine kocasının evde olup olmadığını sormuştu. Bu kişi daha sonra gözaltına alınmıştı.

The post Terra LUNA çöküşü Güney Kore’de “acil denetim” başlattı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.