telegram’in-blockchain’i-ton,-afrika’da-stablecoin’lere-onculuk-edecek

Telegram’ın Blockchain’i TON, Afrika’da Stablecoin’lere Öncülük Edecek

Kripto para benimseme oranlarına bakıldığında Afrika’nın en üst sıralarda yer aldığını görüyoruz. Ayrıca elde edilen yeni bilgilere göre  Orta Afrika’daki yeni gelişmeler eğer beklenen sonuçlara ulaşırsa bu durum bir süre daha devam edebilir.

Afrika’dan Stablecoin Adımları

Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) ve Kongo Cumhuriyeti (Kongo-Brazzaville) hükümetlerinin tümü, ekonomik ilerlemeyi sağlamak için kripto para birimi ve blok zinciri tabanlı çözümleri benimseme niyetinde olduklarını açıklamışlardı. Yapılan açıklamalara göre ülkeler ilk kripto girişimlerini desteklemek için The Open Network (TON) ile görüşüyor.

Forbes’un haberine göre konuya yakın kaynaklar Orta Afrika ülkelerinin her birinin TON blockchain’inde stablecoin başlatmayı planladığını ifade ediyor. Ancak yapılan açıklamalarda bunun bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi olmadığının özellikle altı çiziliyor.

Bunlara ek olarak bilindiği kadarıyla bu ülkelerdeki kripto benimseme stratejisi merkez bankası tarafından yönetilmiyor. Örneğin; Kamerun’un girişimleri, Posta ve Telekomünikasyon Bakanlığı tarafından yönlendiriliyor, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Dijital Ekonomi Bakanlığı sorumlu ve Kongo Cumhuriyeti’nde Posta, Telekomünikasyon ve Dijital Ekonomi Bakanlığı işin başında.

Neden Telegram ve TON?

Kaynak yaptığı açıklamalarda, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Cumhuriyeti’nin önceliğinin, hem işlemler için ucuz hem de nispeten erişilebilir bir blok zinciri ağı benimsemek olduğunu söyledi. TON ise Telegram ile entegrasyona odaklanması ve getirdiği dağıtım avantajları nedeniyle burada bir avantaja sahip gibi görülüyor.

Konuyla ilgili sinyaller ise ülkelerde hükümet tarafından yönetilen kripto benimsemesinin, mesajlaşma uygulamasında kripto tabanlı eşler arası ödemeleri mümkün kılan Telegram messenger ile entegrasyonu içereceği yönünde.

Ayrıca TON‘dan yapılan bir basın açıklamasına göre, Kamerun Posta ve Telekomünikasyon Bakanı Minette Libom Li Likeng şunları söyledi:

Ulusumuz için geçerli bir dijital finansal modeli geliştirmek üzere TON ile işbirliği yaparak, herkese modern finansal araçlara erişim sağlama yolunda gururla öncülük ediyoruz.

TON, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Cumhuriyeti ile birlikte çalışarak, merkezi olmayan bir blok zincirinde kripto çözümleri geliştiren ülke listesine dahil oldu. Bununla birlikte, çalışmalarda bulunan stablecoin ürünlerinin mevcut halka açık kripto para birimleri ile birlikte çalışıp çalışmayacağı belirsizliğini koruyor.