s&p-500,-alarm-veriyor:-analistten-bitcoin-icin-”siyah-kugu”-uyarisi!

S&P 500, Alarm Veriyor: Analistten Bitcoin İçin ”Siyah Kuğu” Uyarısı!

Okuma Süresi: 3 Dakika

Birçok ekonomist, resesyon uyarısı yaparken, veriler S&P 500’ün resmi olarak ayı piyasasına girdiğini gösteriyor. Peki, bu Bitcoin (BTC) içi ne ifade ediyor?

S&P 500, Ayı Piyasasında

S&P 500, ”500 büyük Amerikan şirketini kapsayan, Amerikan hisse senedi piyasasının u’ini taşıyan endeks” olarak ifade ediliyor. Özellikle uluslararası çapta önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmek mümkün. Kritik endeks, Amerika’da yer alan 500 büyük firmanın hisselerini taşıyan bir endeks olarak hem genel ekonominin işleyişi hem de diğer piyasalara yönelik somut bir fikir verir. Endeks, zirvesinden yüzde 20 düştü. Ekonomistlere göre, bu gelişme ayı piyasası olarak tanımlanabilir. Nasdaq 100 ve S&P 500’ün Bitcoin ile yüksek korelasyonu dikkate alındığında, bu BTC’nin fiyat hareketi için olumsuz bir gelişme.
 Lider kripto para birimi Bitcoin, hafta sonu 28.700 doların altına düştü. Tekrar toparlanmaya çalışan BTC, 30.000 dolardaki psikolojik direnç seviyesini geçmekte zorlanıyor. ABD hisse senedi endekslerindeki düşüş, kripto para piyasasından da hissediliyor. S&P 500, geçen yılın en yüksek seviyesinin altında işlem görerek endişeye neden oldu. Popüler Twitter kullanıcısı Blockchain Backers, “borsada tuhaf bir gün daha” ifadelerini kullanarak, ekonomideki gidişatı değerlendirdi. Dow Jones da değer kaybetti. Uzman, Bitcoin’in durgun fiyat hareketine dikkat çekerek, borsa ve BTCarasındaki korelasona işaret etti.

”Siyah Kuğu” Vakası: Bitcoin!

Bir diğer analist PlanC ise, borsadaki bu durumun Bitcoin‘i mevcut seviyelerden önemli ölçüde aşağı çekebileceğini savundu ve ”Siyah Kuğu” olasılığına dikkat çekti. Bazı kaynaklara göre, ”Siyah Kuğu, deyimiyle; olması ihtimal dışı görülen, fakat vuku bulduğunda etkisi çok büyük olan ve bir kez gerçekleştikten sonra, onu daha az rastlantısal kılacak bir açıklama uydurduğumuz olaylar kastedilmektedir.” Analist şu açıklamayı yaptı:
 Kripto para piyasası, bir balon içinde olsaydı, Bitcoin’in dip noktasının 25.000 ila 27.500 dolar olduğunu söylerdim, ancak makro faktörlerin BTC’yi 22.000 ila 24.000 dolara çekmesi makul bir olasılık. ”Kara Kuğu” vakasında ise BTC’nin 15.000 ila 20.000 dolara çakılması mümkün.

Forbes analistlerinden Dan Rinkecivus da kripto para piyasasının büyük ölçüde hisse senetlerinin fiyat hareketine bağlı olduğunu ve Fed’in enflasyon ile mücadelesindeki yeni hamlelerin Bitcoin fiyatının kaderini belirleyeceğini vurguladı. Coindeks, Bitcoin’in Nasdaq ile korelasyonunun rekor seviyeye çıktığını bildirdi.  Forbes’a konuşan Prosper Trading Academy’den Howard Greenberg ise şu açıklamayı yaptı:

Kurumlar için kripto para pozisyonlarını tasfiye etmek, özellikle sermayelerine 7/24 erişim ile diğer bazı pozisyonlara göre daha kolay, bu nedenle kapatılan ilk pozisyonlar olma eğilimindeler