son-gelismelerle-nft’ler:-yeni-koleksiyonlar-ve-entegreler

Son Gelişmelerle NFT’ler: Yeni Koleksiyonlar ve Entegreler

NFT piyasası, kriptolar kadar durgun bir dönem yaşadı. NFT’ler, her ne kadar 2021’in sonuna doğru gördüğü popülariteyi kaybetmiş olarak gözükse de yine de piyasadaki hareketlilik gözlerden kaçmıyor. Bir İtalyan profesyonel futbol kulübü olan AC Milan, BitMEX kripto borsası ile anlaşarak bir NFT koleksiyonu yayınlayacağını açıklıyor.

NFT Evreninden Gelişmeler

AC Milan, NFT koleksiyonundan elde edilen gelirin tamamını kulübün yardım kolu olan Fondazione Milan’a aktarılacağını da belirtiyor. Sınırlı sayıda üretilecek olan NFT koleksiyonunda, San Siro Stadyumu’nun kapasitesini temsil eden 75.817 adet NFT’nin koleksiyonda yer alması bekleniyor. Bu anlaşma ile BitMEX ise, ilk 10.000 ön satış için indirimler ve avantajlar sunmayı hedefliyor. Ayrıca BitMEX, çok sayıda NFT’yi kendisinin alacağını ve Fondazione Milan’a bağışlayacağını belirtiyor.

Bunun yanı sıra bir NFT pazarı olan Magic Eden, artık DeGods ve Aurory projelerinin yerel tokenlarını kabul edeceğini bildiriyor. Solana (SOL) için en büyük hacme sahip pazar olan Magic Eden, bu iki projeyi de dahil ederek Solana tabanlı proje sayısını da artırmış oluyor.

Daha önce Magic Eden, DeGods’ın yerel tokenı DUST için entegrasyonu mizahi olarak reddettiği bir açıklama yapmıştı. Ancak hem DUST tokenının kullanımın artması hem de Solana tabanlı NFT projeleri içerisinde DUST ve Aurory tokenlarının yüksek sıralarda yer almasıyla pazar, fikir değiştirmiş olarak gözüküyor. Öte yandan OpenSea, Solana’yı entegre edeceğini açıklamıştı. Magic Eden, belki de OpenSea’nin bu hamlesinden sonra Solana’yı kaptırmak istemiyor da olabilir.

Solana NFT Satışları

Bu süreçte Solana tabanlı NFT satışları da ivme kazanıyor. Analitik firması CryptoSlam, son 24 saatte Solana blockchaininde NFT’lerin satış hacminin Q oranla artarak 9,2 milyon doları aştığını söylüyor. Bu artışın OpenSea’nin hamlesi kaynaklı olduğu da düşünülüyor. Ancak tüm bunlara rağmen Ethereum (ETH), hala NFT’ler söz konusu olduğunda en çok tercih edilen ağ olarak karşımıza çıkıyor. Son 24 saatte Ethereum ağında 49,4 milyon dolarlık satış yapıldığı gözlerden kaçmıyor.

Bunlara ek olarak Starbucks, NFT’lere adım attığını duyurmuştu. Starbucks, bu girişimini yılın sonuna kadar tamamlamayı planlıyor. Ayrıca bir NFT platformu olan Autograph, Tom Brady’nin NFT koleksiyonunu oluşturmak için ESPN ile çok yıllık bir ortaklık imzaladığını duyuruyor.