son-dakika:-rusya’dan-iki-kritik-kripto-para-aciklamasi!-ikinci-el-salvador-olur-mu?

Son Dakika: Rusya’dan İki Kritik Kripto Para Açıklaması! İkinci El Salvador Olur Mu?

Okuma Süresi: 2 Dakika

Batı ittifakının ekonomik yaptırımları altında mali açıdan zor günler geçiren Rusya çözümü kripto paralarda bulabilir. Nitekim İran ve Venezuela kendilerine uygulanan yaptırımları bu şekilde deliyordu. Rusya mevcut süreçte nefes alabileceği alanlar oluşturmaya çalışıyor. Bugün akşam saatlerinde kripto paralarla ilgili iki önemli açıklama geldi.

Kripto Para Açıklaması

Rusya Ticaret Bakanı Manturov, kripto para birimlerinin ülkede ödeme aracı olarak yasallaştırılabileceğini açıkladı. Aynı gün konuyla ilgili farklı bir açıklama da geldi. Üst düzey bir parlamenter, Rus blockchainlerine dayalı ilk dijital finansal varlıkların bu yılın başlarında çıkarılabileceğini duyurdu. Rus parlamentosunun alt meclisi Devlet Duması’ndaki Mali Piyasa Komitesi’ne başkanlık eden Anatoly Aksakov, üç platformun zaten ihraççı olarak kayıtlı olduğunu söyledi.

Rusya’nın finans sektörünü denetleyen parlamento komitesi başkanı Anatoly Aksakov’a göre, yetkili Rus blockchain platformları ilk dijital finansal varlıklarını (DFA) 2022’nin sonuna kadar yayınlayabilir. Moskova Akademik Ekonomik Forumu sırasında konuşan Aksakov, Ocak 2021’de yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar Hakkında” yasasını kabul ettikten sonra Rusya’nın artık bu alanda aktif olarak çalıştığını kaydetti.

Rus milletvekili, Norilsk Nickel, Transmashholding ve Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın bir yan kuruluşu tarafından geliştirilen üç platformun zaten DFA yayıncıları olarak kayıtlı olduğunu açıkladı.

“Belki bu yıl bile ilk dijital finansal varlıkların piyasaya sürülmesini ve kademeli olarak daha fazlasının yapıldığını görebiliriz”.

Katı Kripto Para Düzenlemeleri

Anatoly Aksakov, Rus hükümetinin katı düzenlemelerle kripto para piyasasının yasallaştırılmasını desteklediğini ve bunu başarmak için yeni bir yasa tasarısı hazırladığını vurguladı. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve henüz Devlet Dumasına sunulmamış olan “Dijital Para Birimi Hakkında” isimli yasa tasarısına atıfta bulundu.

Rusya, dijital varlık alanı için kurallar benimseme çabalarını hızlandırıyor ve bu yasa tasarısı çabaları sektör için yasal çerçeveyi genişletiyor. Maliye bakanlığı, diğer dijital varlıklarla birlikte kripto para birimlerini düzenlemeyi tercih ederken, Rusya Merkez Bankası, bunların ülkede yasallaştırılmasına karşı olmaya devam ediyor.