son-dakika:-elon-musk-ve-yeni-bitcoin-(btc)-ortakligi!

Son Dakika: Elon Musk ve Yeni Bitcoin (BTC) Ortaklığı!

Bitcoin dakikalar önce yaklaşık 400 dolarlık bir artış yaşadı ve 43.700 dolardan alıcı buluyor. Elbette bunun bir sebebi var. Blockstream ve Jack Dorsey’in şirketi Block ile Elon Musk’ın şirketi Tesla bir iş ortaklığına başlıyor. Bu ortaklığın ilerleyen süreçte daha da büyümesi bekleniyor. Peki anlaşmanın detayları neler?

Elon Musk ve Bitcoin

Blockstream ve Block, Teksas’ta Tesla’nın güneş enerjisi ve depolama teknolojisini kullanan güneş ve pille çalışan bir Bitcoin madenine temel atıyor. Tesla‘nın 3,8 megavatlık güneş PV dizisi ve 12 megavat saatlik Megapack tesise güç sağlayacak. Blockstream kurucu ortağı ve CEO’su Adam Back, Miami’deki Bitcoin 2022 konferansının oturum aralarında CNBC’ye, madencilik tesisinin 0 yenilenebilir enerji için bir konsept kanıtı olarak tasarlandığını söyledi.

Back, “Bu, Bitcoin madenciliğinin sıfır emisyonlu güç altyapısını finanse edebileceği ve gelecek için ekonomik büyüme oluşturabileceği tezimizi kanıtlamak için bir adım” dedi.

Yenilenebilir Enerji ile Madencilik

Batı Teksas, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yenilenebilir enerji üssüdür. Houston merkezli teknoloji şirketi Lancium’un güçten sorumlu başkan yardımcısı Shaun Connell, “Batı Teksas’ta hem güneş kalitesi hem de rüzgar hızı ile bu mükemmel örtüşmeyi elde ediyorsunuz” dedi. Ancak bu rüzgar ve güneş enerjisinin çoğu, eyaletin uzak bölgelerinde yoğunlaşıyor. Mali teşvik olmadan, bu enerjiyi kullanmak için yenilenebilir altyapı oluşturmak için çok az neden var.

Castle Island Venture’den Nic Carter’a göre, madenciler bu yarı mahsur kalan varlıklara talep sağlıyor ve Teksas’ta yenilenebilir kaynakları ekonomik olarak uygun hale getiriyor. Adam Back, bu yıl içinde tamamlanması beklenen şebeke dışı madenin, Bitcoin ağının başka bir temel ilkesini vurguladığını söyledi: Madenciler konumdan bağımsızdır ve “bunu yerel altyapı olmadan her yerden yapabilirler”.

Back, projenin pilot aşamasında kârlı olması durumunda, şirketlerin karışıma rüzgar enerjisi ekleyeceklerini ve tüm projeyi ölçeklendireceklerini söyledi.

Sonuç olarak Blockstream, kilit bir hedefin kripto para biriminin enerji kaynaklarını çeşitlendirerek Bitcoin ağını güçlendirmek olduğunu söyledi. Çevresel kaygılar sebebiyle baskı gören Bitcoin madencilerine böylece bir çıkış kapısı da açılmış olabilir. Elon Musk, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamalarda “eğer Bitcoin madencilerinin büyük kısmı yenilenebilir enerji kaynaklarına geçerse yeniden Bitcoin ile ödemeleri aktifleştirebiliriz” demişti.

Bitcoin haberin de etkisiyle 43.900 dolara kadar yükseldi.