“sirket-xrp’siz-de-ilerleyebilir”:-ripple-ceo’sunun-aciklamasi-ne-anlama-geliyor?

“Şirket XRP’siz de İlerleyebilir”: Ripple CEO’sunun Açıklaması Ne Anlama Geliyor?

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, gerekmesi durumunda şirketin direkt olarak XRP‘siz de yoluna devam edebileceğini vurguladı. Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden davaya ithafen böyle bir açıklamada bulunan Garlinghouse, aslında XRP yatırımcılarından alkış aldı.

Garlinghouse’dan XRP Açıklaması

Garlinghouse, CNN’in başarılı muhabiri Julia Chatterley ile gerçekleştirdiği röportajında SEC’nin davayı kazanması durumunda neler olabileceğini ifade etti. SEC’nin davayı kazanması durumunda Ripple’ın XRP tabanlı ödeme platformlarından XRP’yi çıkartabileceğini belirten Ripple CEO’su, yola XRP’siz devam etmeyi göze alıyor.

SEC’nin davayı kazanması ve XRP’nin gerçekten de menkul kıymet ilan edilmesi, en azından kripto para borsalarında XRP kullanımını noktalayabilir. XRP’nin menkul kıymet olması bunun direkt olarak Ripple hissesi gibi muamele göreceği anlamına gelmekte. ABD’deki yasalara göre de sadece akredite kurumlar ile yatırımcılar menkul kıymet yatırımı yapabilmekte. Tabii ki Ripple’ın halka açık bir şekilde arz olmaması da bu durumun ortaya çıkmasına neden oluyor.

XRP, ABD’deki Yerini Kaybedebilir

Böyle bir durumda özellikle ABD’nin de içerisinde olduğu ödeme koridorlarında veya ödeme araçlarında XRP kullanımı hayal olabilir. Ripple ise bütün bu platformları ortadan kaldırmak yerine XRP’yi denklemden çıkartmayı daha makul buluyor. Ripple’ın büyümesini ve 10 milyar doların üzerinde değerlemeye ulaşmasını sağlayan yegane şeyin XRP olduğu göz önüne alındığında ise aslında bu XRP yatırımcıları için iyi bir durum olabilir.

XRP yatırımcıları artık Ripple kurucu ortaklarının satış baskısından kurtulacak olsa da bu olayın sonunda XRP’nin borsalardan (en azından ABD için) tamamen kaldırılacak olması fiyatın çok sert yara almasına yol açabilir. Yani Ripple CEO’sunun ifade ettiği alternatif plan aslında XRP için her şeyin bitmesi anlamına geliyor.

Ripple, Hedef Değiştirdi

Ripple’ın son dönemde Güneydoğu Asya cephesine yönelik adımlar atması ise CEO’nun bu açıklamayı taktiksel olarak yaptığını düşündürüyor. Güneydoğu Asya’da büyük bir ödeme şirketi ile anlaşıp Uber eski yöneticisini ekibine katan Ripple, ABD’den elini eteğini çekmeyi planlıyor olabilir. Böyle bir durumda ise ABD’de işlem göremeyen XRP yüzünü tamamen Asya piyasalarına çevirebilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.