sicak-gelisme:-fed-ve-terra-(luna)’dan-stablecoin-aciklamasi!-bitcoin-satti-iddialari!

Sıcak Gelişme: FED ve Terra (LUNA)’dan Stablecoin Açıklaması! Bitcoin Sattı İddiaları!

En büyük kripto para birimi 31.000 doların altına düşmüşken FED ve Terra (LUNA) önemli stablecoin açıklamalarında bulundu. İddialar Terra’nın UST’nin fiyatını sabit tutabilmek için tüm Bitcoin’lerini sattığı yönündeydi. Peki Terra bunu gerçekten yaptı mı? FED, bu kritik gecede kripto paralar ve stablecoinlerle ilgili nasıl bir açıklamada bulundu?

Terra Bitcoin Sattı Mı?

Evet, sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları açıklamada da Bitcoin sattıklarını kabul ediyorlar. Ancak buradaki anlaşmazlık miktarla ilgilidir. Terra ne kadarlık satış yaptığıyla alakalı net bir bilgi henüz vermedi. OTC masası üzerinden son alınan Bitcoin’lerle birlikte toplamda 3 milyar doların üzerinde BTC rezervi olduğu tahmin ediliyor. Bunun 1,5 milyar dolarlık kısmının farklı bir adrese transfer edildiği bilgisini saatler önce zaten vermiştik. Nitekim bu haber tüm sosyal medyaya yayıldıktan sonra Bitcoin fiyatında daha sert bir düşüş yaşandı.

Şirketin yaptığı açıklamayı doğru kabul edersek tüm rezervlerin satılmadığı bilgisine sahibiz. Bununla birlikte emin olduğumuz bir şey daha var. UST fiyatı FTX gibi borsalarda halen 0,93 dolar seviyelerinde bulunuyor. Yakın zamanda Terra Vakfı ne demişti?

“UST fiyatı 0,98 doların altına indiğinde onu Bitcoin rezervlerimiz ile destekleyeceğiz”.

Peki fiyat 0,98 doların altında olduğuna göre? O halde Terra Vakfı henüz bitmeyen (kendi açıklamasına göre) Bitcoin rezervlerini satmaya devam ediyor olabilir. Elde edilen UST ile OTC masasından önümüzdeki günlerde yeniden Bitcoin alımı yapabilir. Fakat sorun şu; kripto para yatırımcıları oluşan güvensizlik sebebiyle LUNA ve UST satışlarına devam ediyor. Bu daha ne kadar devam edecek? Belki de piyasanın kaderi biraz da buna bağlı.

FED Stablecoin Açıklaması

9 Mayıs’ta finansal istikrarla ilgili bir raporda, Fed, belirli para piyasası fonları ve tahvillerinin yanı sıra, mevcut finansal sistemdeki risk alanları, özellikle de fonlama olarak stablecoin’leri gündemine aldı. Fed’in raporunda, “Bazı para piyasası fonları (MMF’ler) ve stablecoin’ler çalıştırmaya eğilimli olmaya devam ediyor” deniyor.

“Yerel bankalardaki fonlama riskleri düşük, ancak bazı para piyasası fonlarında, tahvil fonlarında ve stablecoinlerde yapısal kırılganlıklar devam ediyor”.

Toplam arza göre en büyük stablecoinlerden olan TerraUSD (UST), kripto pazarlarında ve küresel hisse senetlerinde geniş bir satış sırasında ABD doları karşısında sabit kalmasını sağlamak için mücadele ettiğinden, raporun zamanlaması dikkate değer.

Federal Rezerv araştırmacıları, Ocak ayında stablecoin riskleri ve faydaları üzerine bir çalışma yayınladı. Özellikle Başkan’ın Çalışma Grubu, stablecoin risklerini sınırlamak için yeni mevzuat çağrısında bulunan raporunu Kasım ayında yayınladığından beri, konu politika oluşturucuları arasında önem kazanıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.