sicak-gelisme:-coinbase-yeni-ozelligi-duyurdu!

Sıcak Gelişme: Coinbase Yeni Özelliği Duyurdu!

Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’nin en büyük kripto para borsası dakikalar önce yeni özelliğini duyurdu. Peki bu özellikle yatırımcılar ne avantaj sağlayacak? Müşterilerinin borsa kullanım deneyimini iyileştirmek isteyen Coinbase 2 Haziran 2020’de yürürlüğe giren piyasa parametlerinde bazı değişiklikler yapacak. İşte detaylar.

Coinbase Haberleri

Minimum emir boyutları sadece kavramsal bir kontrolle basitleştirilecek. Kripto para piyasaları dalgalandıkça borsadaki taban ve teklif emir boyutu limitleri kavramsal olarak farklılık gösterebilir. Bu limitleri düzenli olarak güncelleniyor ve Coinbase piyasaya ayak uydurmaya çalışıyordu. Ancak sürekli yapılan güncellemeler kafa karışıklıklarına sebep oluyordu.

Hem temel minimum emir boyutunu hem de teklif minimum emir boyutunu korumak yerine, Coinbase gönderilen emrin yalnızca kavramsal değerini dikkate almak için boyut sınırlarını değiştirecek. Kavramsal, emir büyüklüğü (veya temel para birimi cinsinden miktar) ile emir fiyatı (veya karşıt para birimindeki fonlar) ile çarpımı olarak tanımlanır.

Örneğin, teklif minimum emir boyutunun 1 olduğu DOGE-USD piyasasını ele alalım.

Kavramsal olarak: 10 * 0,15 dolar = 1,5 dolar

Emir 1 doların üzerinde olduğu için bu boyutta işlem yapılabilecek.

Emir Limitlerinde Güncelleme

Bu değişiklik uyarınca, minimum emir büyüklüğü değişkeni Coinbase borsasından kaldırılacak. Bunun yerine kavramsal kontrol olarak emir minimum sipariş boyutu sınırı konulacak. Coinbase borsasıyla entegre trade botu kullanan yatırımcıların 2 Haziran 2022’de base_min_size kullanımının kaldırılacağı konusunda uyarılıyor.

Yatırımcıların piyasayı önemli ölçüde hareket ettirecek tek büyük boyutlu emirlerden korunacak. Alıcı pozisyonlarının derinliğine göre gönderilebilecek maksimum emir dinamik olarak güncellenecek. Coinbase ayrıca şunları söyledi;

“Bu arada, fiyat koruma noktalarımız (PPP’ler), tek bir emrin neden olduğu önemli fiyat hareketlerine karşı dinamik, gerçek zamanlı bir savunmadır ve maksimum emir boyutu sınırlarımızdan daha fazla kaymaya karşı korunmak için daha ihtiyatlı bir şekilde ayarlanmıştır”.

Coinbase attığı bu adımla birlikte fiyat dalgalanmalarının doğurduğu mağduriyetlerin de önüne geçmeyi hedefliyor. Örneğin likiditenin az olduğu bir altcoinde birkaç milyonluk alımın veya satışın girilmesi emrin hatta 0 altında bir fiyatla kapanmasına sebep olabilir. Tahtaya emir koyarak beklemek istemeyen yatırımcılar 0-40 aşağıda bir fiyat girerek istediği rakama yakın tüm alım/satım emirlerini kapatabiliyordu. Bazı piyasa botları bu emirler geldiğinde yatırımcıyı mağdur edebilecek pozisyonlar alabiliyor.

Sonuç olarak mevcut sorunlara ve potansiyel risklere önlem olarak alınan minimum ve maksimum emir limitlerinde yatırımcı lehine güncellemeye gidildi.