sec’nin-xrp-ile-ilgili-aciklamasi-dikkat-cekti:-unlu-avukat-aciklamaya-tepki-gosterdi

SEC’nin XRP İle İlgili Açıklaması Dikkat Çekti: Ünlü Avukat Açıklamaya Tepki Gösterdi

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davada her geçen hafta yeni bir gelişme yaşanıyor. SEC ve Ripple davasında bu akşam önemli bir duruşma gerçekleştirilecek ve bu duruşma öncesinde kritik bir iddia ortaya atıldı.

Jeremy Hogan: SEC, XRP’yi Dijital Para Olarak Görmüştü

Hogan & Hogan hukuk firmasının kurucularından Jeremy Hogan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada SEC’nin daha önceki bir açıklamasına dikkat çekti. SEC’nin 2016 yılında yaptığı açıklamada Ripple Labs’e “dijital para şirketi” olarak vurgu yaptığını belirten Hogan, bunun aslında XRP lehine bir gelişme olduğunu ifade etti. Ripple’ın dijital para şirketi olarak görülmesi XRP’nin de dijital para olarak görüldüğüne işaret ediyor.

SEC, Aralık 2020 tarihinde Ripple’a açtığı davada XRP’nin menkul kıymet olduğunu vurguladı. Ripple’ın yıllar önce lisanssız menkul kıymet satışı yaptığını vurgulayan SEC, aslında 2016 yılında yaptığı açıklama ile kendisiyle çelişmiş olabilir. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen de bu davada lisanssız menkul kıymet satışından gelir elde etmekle suçlanıyor. İkilinin toplamda 1 milyar dolarlık gelir elde ettiği ifade edilmekte.

XRP Fiyatının Yükseliş Sebebi Belli Oldu

XRP fiyatının bugün 1 dolar üzerine çıkması ve 24 saat içerisinde P yükselmesi aslında gözleri yeniden davaya çekti. Şimdi ise ünlü avukat tarafından yapılan açıklama  ile aslında XRP fiyatının bugün yaşadığı yükselişin sebebi birbirine uyum sağlıyor. XRP fiyatının aylardır stabil kalmasından sonra böyle bir açıklamanın tam da duruşma öncesi ortaya çıkması, Ripple’a zafer getirebilir gibi gözüküyor.

XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 0,92 dolardan işlem görüyor. TSİ itibarıyla 21.00 sularında başlayacak olan duruşmada ünlü avukatın iddiasının gündeme getirilmesi ise XRP fiyatı için büyük bir değişime yol açabilir.