rusya-merkez-bankasi-yetkilisinden-stablecoin’ler-hakkinda-sert-aciklama

Rusya Merkez Bankası Yetkilisinden Stablecoin’ler Hakkında Sert Açıklama

Rusya Merkez Bankası yetkilisi Ivan Zimin, stablecoinler hakkında kısıtlayıcı hamlelerin geleceğini açıkladı. Bununla birlikte Rusya Merkez Bankası, dijital ruble çalışmalarına devam ediyor. Rusya kripto para birimlerine kısıtlayıcı düzenlemeleriyle biliniyor. Geçtiğimiz dönemde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para birimleri ile yapılan işlemlerin incelenmesi hakkında talimat vermişti. Putin, kripto para birimlerinin sınır ötesi işlemlerde yasaklanmasını kapsayan bir dizi önlemden bahsetti.

Ivan Zimin Stablecoinler Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Rusya Merkez Bankası Finansal Teknolojiler Departmanı başkanı Ivan Zimin, geçtiğimiz günlerde rus ticaret topluluğu panelinde konuştu. Ivan Zimin, stablecoinlerin Rusya’nın dijital rublesi için problem teşkil ettiğini aktardı. Hatta daha da ileri giderek, muhtemel önlemlerin kapıda olduğunu bildirdi. Zimin şunları kaydetti: “Teminatsız kripto para birimlerinin kısıtlanmasına yönelik ilk adımı attık. Muhtemel ikinci adım stablecoinlerin sınırlandırılması olabilir.”

Rusya Merkez Bankası’nın bu yılın sonlarında bir dijital ruble prototipini piyasaya sürmesi bekleniyor. Zimin’in açıklamaları dijital finansal varlıklar hakkında oldukça karamsar ve olumsuz görünüyor. Ivan Zimin stablecoinleri topa tutarken şunları aktardı: “Teminatsız özel kripto para birimi olarak gördüğümüz stablecoinleri, bir ödeme yöntemi olarak kabul etmemiz mümkün değil.”

Rusya’nın Kripto Para Birimlerine Karşı Politikası

Rusya, geçtiğimiz yılın büyük bir kısmanda kripto para birimleri ile ilgili olumsuz yaklaşımıyla biliniyor. Yakın zamanda imzalanan “Dijital Finansal Varlıklar Hakkında” yasası, kripto para birimlerinin yasal çerçeve içerisinde kullanılmasını kabul ederken Rusya Federasyonu toprakları içerisinde hükmü olmadığını açıklıyor. Bununla birlikte stablecoinler günbegün güç kazanıyor. Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Blockchain tabanlı bir platform kurarak varlık ticareti yapmayı planlıyor. Bunun yanı sıra Sberbank, merkez bankasının üreteceği dijital ruble destekli bir kripto para birimi olarak  “Sbercoin” çalışmalarına başladı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.