rusya-merkez-bankasi,-kripto-para-birimleri-hakkinda-uyari-yayinladi!-iste-detaylar

Rusya Merkez Bankası, Kripto Para Birimleri Hakkında Uyarı Yayınladı! İşte Detaylar

Rusya Merkez Bankası, Kripto Para Birimleri Hakkında Uyarı Yayınladı! İşte Detaylar

Moskova’daki para otoritesi, kripto para birimlerinin yayılmasının Rusya ekonomisi, finansal istikrar ve ulusal fiat için önemli riskler getirdiğini yineledi.

Merkez bankası, hükümetin kripto alanını düzenlemeye hazırlanırken yayınlanan yeni bir raporda, merkezi olmayan dijital para konusundaki sert duruşunu yeniden doğruladı.

Rusya Merkez Bankası Kripto Para Birimleri Hakkında Uyarı Yayınladı

Rusya Merkez Bankası (CBR) 2021 yıllık raporunda Rusların kripto para birimlerine artan ilgisi, önemli kripto yatırımları ve kripto operasyonlarıyla ilişkili yüksek risklerin potansiyel sistemik tehditler oluşturduğuna dikkat çekti. Para otoritesi, Bitcoin gibi dijital para birimleriyle ilgili olumsuzlukları vurguladı:

Ulusal para birimi için para dolaşımını ve egemenliğini kaybetme riski vardır.

Düzenleyici, dijital varlıkların, geleneksel finansal sistemden hala büyük ölçüde düzenlenmemiş kripto piyasasına doğru fon çıkış riskini artırdığına dair daha önceki uyarıları tekrarladı. CBR, RBC Crypto tarafından alıntılanan bu tasarruf transferinin Rus bankalarının finansal istikrarını tehdit ettiğini belirtti.

Bank of Russia, kendi görüşüne göre “vatandaşların esenliği” konusunda endişelerini sürdürmeye devam ederken, kripto para birimleri finansal piramitlerin özelliklerini taşırken kripto piyasasının büyümesi bir balon oluşturduğunu düşünüyor.

Ayrıca CBR, yatırımcı korumasının sınırlı olduğunu ve fiyat oynaklığı veya dolandırıcılık ve siber tehditler nedeniyle dijital paralara yapılan yatırımların kaybedilebileceğini de sözlerine ekledi.

Rapor, Ocak ayında merkez bankasının çoğu kripto faaliyetinin yasaklanmasını önermesinin ardından geldi. CBR, geçtiğimiz Şubat ayında kripto para birimlerini yasaklayan bir mevzuat sundu. Ancak bu mevzuatın Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine uygulanan batı yaptırımlarını atlatmak için kripto varlıkları kullanma fırsatları gördüğünden, destek kazanması pek mümkün değil.

Maliye Bakanlığı, Bitcoin ödemeleri hariç, kripto para birimi işlemlerini yasallaştırma çabalarına öncülük ederken, yakın zamanda yaklaşımını destekleyen yeni “Dijital Para Birimi Üzerine” tasarısını federal hükümete yeniden sundu.

Rus Kullanıcılar Tarafından Yapılan İşlem Hacmi 5 Milyar Dolar

Merkez bankası ayrıca bazı tahminlere göre, Rus sakinleri tarafından yapılan kripto işlem hacminin geçtiğimiz yıl 5 milyar dolara ulaştığını belirtti. Düzenleyici, Rusların aktif olarak dijital varlık borsalarında işlem yaptığını ve ülkelerinin dijital madeni para basma kapasitesi açısından dünya liderleri arasında yer aldığını kabul etti.