rune-coin-nedir?-thorchain-projesi-ve-gelecegi

Rune Coin Nedir? Thorchain projesi ve geleceği

Yeni geliştirilen blok zinciri platformları kripto para piyasasında dikkat çekiyor ve yatırımcılar bu blok zincirlerine detaylı bir şekilde hakim olmak istiyor. Bu blok zincirlere örnek olarak Thorchain de gösterilebilir. Rune Coin’e yatırım yapmak isteyenler, arama motorlarında Rune Coin nedir, nereden alınır, projesi nedir şeklinde sorgularda bulunuyor. Bu içeriğimizde Rune Coin yani Thorchain projesini detaylandıracağız.

Rune Coin Nedir?


Rune Coin nedir sorusuna yanıt verecek olursak, THORChain’in native token’ıdır. Thorchain, bir likidite havuzuna token ekleyen herhangi bir kullanıcıya RUNE şeklinde ödülleri dağıtır. Aynı zamanda, token sahipleri varlıklarını stake edebilir ve havuza erişen diğer kullanıcılardan biriken ücretleri kazanabilir. THORChain, Tendermint tabanlı bir zincirdir ve bu nedenle mutabakat mekanizması olarak Tendermint BFT’yi (Bizans Hata Toleransı) kullanır. Ayrıca Sybil direnci için Hisse Kanıtı (PoS) kullanır. PoS öğesinin bir parçası olarak, bir doğrulayıcı sistemi, ağ düğümlerini çalıştırmak ve işlemleri doğrulamak için RUNE token’larını stake edebilir. THORChain, token sahiplerinin bu doğrulayıcılara yetki vermelerine izin verir, bu da doğrulayıcıları kontrol altında tutar ve yetki verenlerin her blok ödülünün bir kısmına izin verir.

Rune Coin nedir
Rune Coin nedir

Thorchain Projesi Nedir?


THORChain, zincirler arası merkezi olmayan bir değişim (DEX) olarak hizmet edecek Cosmos SDK kullanılarak oluşturulmuş Layer 1 protokolünde hizmet veren bağımsız bir blok zinciridir. THORChain’in yerel token’ı (RUNE) temel takas çifti olacağı Bancor (BNT) veya Uniswap’ın ilk yinelemelerine benzeyen otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) modeli kullanır. Bu model, kullancıların RUNE’u bir şekilde gizli bir aracı olarak kullanarak farklı varlık havuzları arasında hareket etmelerine olanak tanır. Ayrıca, bir likidite havuzunun her iki tarafına varlık yatıran veya “paylaşan” likidite sağlayıcılarını (LP’ler) bir miktar alım satım ücreti ile ödüllendirir.

Thorchain projesi nedir
Thorchain projesi nedir

Thorchain Ne İşe Yarar?


Thorchain projesi, farklı blok zincirleri arasında kripto varlıkları aktarmak için merkezi borsaların kullanılmasının kusurlu olduğu öncülüyle 2018 yılında kuruldu. Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) olarak da bilinen vesayetsiz borsalar uzun vadeli çözümdü. Bu nedenle, THORChain ekibi, harici ağlara köprü kurabilen ve böylece zincirler arası transferleri kolaylaştıran ve bir DEX’e benzer şekilde çalışan bağımsız bir blok zinciri oluşturmaya başladı.

DEX’lerin sıklıkla karşılaştığı sorun, yeterli likidite bulmaktır. Tüccarlar, kayma nedeniyle değer kaybetmeyecekleri platformlara yöneliyorlar. Ancak bu aynı tüccarlar, ilk etapta kaymayı önlemek için yeterli likidite sağlayanlardır. Buna karşılık, THORChain ekibi, Continuous Liquidity Pools, Türkçe’ye Sürekli Likidite Havuzları (CLP’ler) olarak çevrilen şeyi oluşturmak için Bancor’un “akıllı token’ının” uyarlanmış bir modelini uygulamayı planlıyor. Bu mevcut varlık havuzları, yatırımcılara başka bir alıcı veya satıcı bulmaya veya onlarla iletişim kurmaya gerek kalmadan likiditeye erişim sağlar.

Thorchain Kimin?


2018’de anonim bir geliştirici ekibi, bir Binance Hackathon’u sırasında Thorchain’i kurdu. Projede yaklaşık 20 kendi kendini organize eden geliştirici var ve THORChain’in kaynaklarının çoğu da topluluğu tarafından yaratılıyor. 

Rune Coin Nereden ve Nasıl Alınır?


THORChain’in yerel token’ı RUNE, trader’ların varlıklarını stake ettiklerinde ve likidite sağlayıcıları (LP’ler) olduklarında alım satım ücretlerinin bir kısmını kazanmalarına olanak tanır. Rune Coin’i satın almak çok basittir. Binance, FTX, KuCoin, Gate.io, Bybit, Crypto.com gibi büyük kripto para alım satım platformlarında işlem görüyor. Kullanıcılar gerekli işlemleri hallederek Rune Coin’e sahip olabilir.

 

The post Rune Coin Nedir? Thorchain projesi ve geleceği appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.