ripple,-xrp’yi-zirveye-goturmekte-kararli:-yeni-ortaklik-aciklandi

Ripple, XRP’yi Zirveye Götürmekte Kararlı: Yeni Ortaklık Açıklandı

Küresel çapta ödeme çözümleri ile ön plana çıkan Ripple, son dönemde ise sadece ABD’deki davası ile anılmakta. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından menkul kıymet satışı yapmak nedeniyle dava edilen Ripple, buna rağmen ortaklık üzerine ortaklık imzalamaya devam ediyor.

Ripple’dan Yeni Ortaklık Müjdesi

Önde gelen dijital bankacılık ve ödeme şirketi Novatti de Ripple‘ın en yeni ortağı oldu. RippleNet ağında 300’den fazla şirket bulunuyor ve Ripple bunlarla da yetinmeyerek özellikle Güneydoğu Asya odaklı şirketlerle ortaklık imzalamaya devam ediyor. 14 Nisan tarihinde yapılan duyuruda da Ripple’ın özellikle Avustralya – Güneydoğu Asya arasındaki ödeme koridoruna yönelik hamle yaptığı ortaya çıktı.

Novatti tarafından yayınlanan resmi açıklamada şu anki havale sistemlerinin yetersiz olduğu vurgulandı. Ripple’ın On-Demand-Liquidity ürünü ise geleneksel havale sistemlerinin çok ötesinde bir çözüm olarak ön plana çıkmakta. Daha önce xRapid olarak bilinen bu ürün, geçtiğimiz Swell konferasında ODL olarak yenilendi ve şimdiden ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip.

ODL Ürünü Farklı Ülkelerde Kullanılacak

Novatti, Avustralya ve Güneydoğu Asya arasındaki ödeme koridoru için ODL kullanacak. ODL kullanımı, direkt olarak XRP’ye temas edilmesi sayesinde XRP yatırımcılarını da sevindirecek bir adım olarak biliniyor. İlk olarak ise Avustralya ve Filipinler arasında havale işlemleri başlatılacak. Filipin’in en büyük havale hizmeti sağlayıcısı olan iRemit de Filipinler kanadından sorumlu olacak.

Novatti bu ortaklık sayesinde dünya çapında birçok ülkeye hızlı havale gönderilebileceğini belirtti. Filipinler küçük bir pazar olarak görülse de ülkenin Çin ve Hindistan sonrasında en çok havale gönderilen ülkelerden birisi olduğu biliniyor. Sadece 2020 yılında Filipinler’e 33 milyar dolarlık havale işlemi yapıldı. 33 milyar doların büyük bir kısmı ise işlem ücretlerine gitti.

XRP Fiyatı Buna Tepki Vermedi

Ripple kısa süre önce de Güneydoğu Asya piyasalarına yönelik önemli adımlar atmış ve Uber’in eski yöneticisini buradaki ekibinin başına geçirmişti. Ripple’ın ABD’den darbe aldıktan sonra ise Güneydoğu Asya piyasalarına daha çok odaklanacağı söylenebilir. XRP fiyatı ise bu haberden çok fazla etkilenmedi ve XRP son 24 saat içerisinde sadece %1,5 yükseliş elde etti.