ripple-davasi-son-durum!-ethereum-iddialari!

Ripple Davası Son Durum! Ethereum İddiaları!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple ile olan yasal savaşı kripto para yatırımcıları tarafından yakından izleniyor. Sadece Ripple için değil, aynı zamanda kripto şirketlerini token satışlarıyla fonlayan tüm projeler için bu davada alınacak kararlar önemlidir. Peki hangi kurum davayla ilgili açıklama yaptı.

Ripple Davası Son Gelişme

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple ile olan yasal savaşını izleyen bir yolsuzlukla mücadele gözlemcisi, davanın başlatılması sırasında önemli bir SEC yetkilisinin bilerek bir çıkar çatışması yaşadığına dair kanıtlar olduğunu söylüyor. SEC, XRP’nin kayıt dışı bir menkul kıymet olarak ihraç edildiği iddiasıyla Aralık 2020’de Ripple’a dava açmıştı.

Kar amacı gütmeyen Empower Oversight, bir basın açıklamasında, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebiyle 200’den fazla e-posta kaydı aldığını ve özellikle SEC’in Kurumsal Finans Bölümü eski Direktörü William Hinman ile ilgili olarak SEC içindeki bir çıkar çatışmasına ışık tuttuğunu söyledi.

Örgütün e-postaları yorumlamasına göre, SEC yetkilileri Hinman’ı Simpson Thacher ile olan bağları nedeniyle bir çıkar çatışması konusunda uyarmıştı.

Çıkar Çatışması Mı?

Simpson Thacher, Enterprise Ethereum Alliance adlı bir organizasyon aracılığıyla Ethereum (ETH)’u tanıtan ve davanın açılmasının ardından Hinman’ın işvereni olan bir hukuk firmasıdır.

SEC Etik Ofisi, eski SEC yetkilisi William Hinman’ı Simpson Thacher’da doğrudan bir finansal çıkarı olduğu ve bu nedenle, firmayı etkileyecek herhangi bir konudan kendisini çekmesi gerektiği konusunda uyardı. Ek olarak, Etik Ofisi, belgelere göre Hinman’a herhangi bir nedenle Simpson Thacher ile herhangi bir temasta bulunmamasını açıkça söyledi. Ancak Hinman, bu uyarıdan sonra Simpson Thacher’ın ortağı Josh Bonnie ile en az üç kez bir araya geldi”.

Hinman ayrıca, 2018’de yaptığı ve Simpson Thacher’ın Ethereum’u tanıtmaya adanmış Enterprise Ethereum Alliance’a katılmasına rağmen, dijital varlık Eth’nin bir menkul kıymet olmadığını ilan eden piyasayı harekete geçiren bir konuşma öncesinde Ethereum’un kurucu ortakları ve yatırımcıları ile bir araya geldi. Bu, Hinman’ın Simpson Thacher’ın Ethereum’daki rolünü SEC Etik yetkililerinden tam olarak ifşa edip etmediği ve eğer yapsaydı toplantıları veya konuşmasını onaylayıp onaylamayacakları konusunda soruları gündeme getiriyor.

Belgelerde bulunan e-postalardan biri şöyle:

“Fakat Bill [Hinman], eski firmanızla sadece bir tarafsızlık değil, tam bir mali ihtilafınız olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle eski firmanızla herhangi bir görüşme yapmamalısınız”.

Empower Oversight, Aralık 2021’de Hinman’ın Simpson Thacher ve Enterprise Ethereum Alliance ile ilişkisinden kaynaklanan bir çıkar çatışması iddiasıyla SEC‘e dava açtı.