populer-video-oyunu-fortnite’in-arkasindaki-sirket,-metaverse-planlari-icin-2-milyar-dolar-yatirim-aldi!

Popüler Video Oyunu Fortnite’ın Arkasındaki Şirket, Metaverse Planları İçin 2 Milyar Dolar Yatırım Aldı!

Popüler Video Oyunu Fortnite'ın Arkasındaki Şirket, Metaverse Planları İçin 2 Milyar Dolar Yatırım Aldı!

Popüler oyun şirketi Epic Games, Unreal Engine’i geliştirerek oyun endüstrisini yeniden tanımladı. Şimdi ise sektöre yeni bir soluk getirmek için 2 milyar dolarlık yatırım aldığını duyurdu.

Epic Games, Metaverse Planları İçin 2 Milyar Dolar Yatırım Aldı

LEGO Group’un arkasındaki şirket olan Sony ve KIRKBI, Epic Games’in metaverse odaklı yeni girişimini finanse etmek için bir araya geldi.

11 Nisan’da, bir Amerikan video oyunu geliştirme şirketi olan Epic Games, bir metaverse inşa etmek için Sony ve KIRKBI’dan 1’er milyon dolar olmak üzere toplamda 2 milyar dolar yatırım aldı.

Epic Games’e göre, bu metaverse fikri hayali bir şey değil. Öyle ki oyun şirketi, halihazırda popüler olan oyunlarına ve yeni projelerine dayalı olarak yeni deneyimler yaratmak istiyor. Epic Games, böylesine büyük bir finansman turunun “şirketin bir metaverse inşa etme ve devam eden büyümesini destekleme vizyonunu ilerletmeyi” hedeflediğini söylüyor.

Bu yeni yatırım sayesinde, Fortnite‘ın arkasındaki şirket 32 ​​milyar dolarlık bir değerleme elde ederek bu yeni iş modelini daha derinlemesine incelemesine izin verdi.

Ancak Epic Games, metaverse planları hakkında şu ana kadar daha fazla bilgi vermedi. Yine de, Epic Games’in metaverse’ünün, yüzlerce yatırımcı ve ünlü sanatçıyı cezbeden Decentraland ve The Sandbox gibi halihazırda kurulmuş merkezi olmayan alternatiflerle rekabet edebileceği düşünüyor.

Epic Games, birçok video oyunu geliştiricisinin, film yapımcısının ve içerik yaratıcısının ekmek kapısı olan Unreal motorunun arkasındaki stüdyo olmasıyla da oldukça popüler bir şirket alarak biliniyor.

Diğer birçok avantajın yanı sıra fizik/yıldırım simülasyonları, video düzenleme ve animasyon oluşturma gibi birden çok araç sunma yeteneğine sahip. Bu nedenle, bir metaverse geliştirmede önemli bir rol oynayabileceğini söylemek doğru olabilir.

Epic Games ve LEGO, Metaverse’den Ne Bekliyor?

The LEGO Group CEO’su Niels B Christiansen, çocukların “hem fiziksel hem de dijital oyunlar sayesinde dijital deneyimler yoluyla yaratıcılık, işbirliği ve iletişim” gibi yetenekler geliştirdiğini söyledi. Şirket, ekibinin, tüm toplum için ilham verici ve faydalı içerik oluşturma, çocukların yeteneklerini iyi kullanmalarına yardımcı olma görevi olduğuna inanıyor.

Christiansen, konuya yönelik yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

“Onları (video oyunlarını) güvenli, ilham verici ve herkes için faydalı hale getirme sorumluluğumuz var. Çocukların güvenli fiziksel oyun haklarını nesiller boyu koruduğumuz gibi, dijital oyun için de aynısını yapmaya kararlıyız. Bu heyecan verici ve eğlenceli geleceği şekillendirmek için Epic Games ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Ayrıca Epic Games’in CEO’su ve Kurucusu Tim Sweeney, LEGO’nun uzun yıllardır “çocukların ve yetişkinlerin hayal gücünü büyülediğini” vurguladı ve onlarla bir metaverse inşa etmenin “eğlenceli, eğlenceli ve çocuklar ve aileler için yapılmış” olacağını ekledi.

Öte yandan Epic Games, şimdiye kadar metaverse‘ü geliştirmek için hangi teknolojiyi kullanacağını açıklamadı. Şirketin merkezi, blok zinciri olmayan bir modeli (Meta’nınki gibi) tercih etmesi mümkün olabilir, ancak şirket daha önce doğrudan rakiplerinden biri olmasına rağmen, pazarında birçok kripto oyununun piyasaya sürülmesine izin veren bir kripto yanlısı modeli de tercih edebilir.