populer-mesajlasma-uygulamasi-kripto-dunyasina-katiliyor

Popüler Mesajlaşma Uygulaması Kripto Dünyasına Katılıyor

Son zamanların en popüler uçtan uca şifreli mesajlaşma uygulaması ve WhatsApp rakibi Signal, kripto dünyasına adım atıyor. Signal, uygulama içi kripto para ödemelerini test etmeyi planlıyor. Signal Payments adlı yeni özellik şu anda beta sürümünde ve kullanıcılara arkadaşlarına, ailelerine kripto para birimlerini kullanarak fon aktarım hizmeti sunuyor.

Signal Yeni Projesini Tanıttı

Signal, bu özelliğin şu an yalnızca Birleşik Krallık’ta mevcut olduğunu ve MOB adlı kendi kripto para birimine sahip olan MobileCoin ağı üzerinden bu hizmetin sunulacağını açıkladı. Signal, MobileCoin ağının gizlilik odaklı bir sağlayıcı olduğunu özellikle belirtti. Signal yetkilileri şunları kaydetti: “Signal Payments, MobileCoin cüzdanı ile Singal arasında bir köprü görevi üstelenecek. Böylece arkadaşlarınıza ve ailelerinize fon aktarımı sağlayabilir onlardan gelen fonları alabilirsiniz. Ayrıca bakiyenizi kontrol edip, basit ve kullanışlı bir arayüzle işlem geçmişinizin takibini sağlayabilirsiniz. Amacımız her zaman olduğu gibi verilerinizi bizim değil, sizin elinizde tutmaktır. MobileCoin tasarımı; Signal’in bakiyenize, işlem geçmişinize ve fonlarınıza erişim sağlayamaması için geliştirilmiştir. Bununla birlikte başka bir uygulama veya hizmet sağlayıcısına geçmek isterseniz istediğiniz zaman para aktarımı yapabilirsiniz.”

Signal, Rekabet Seviyesini Yükseltti

Signal, Facebook’un son zamanlardaki WhatsApp ile ilgili kullanıcı veri politikalarından dolayı büyük ilgi gördü. Facebook, son birkaç yılda büyük oranda kullanıcı veri sızıntılarıyla karşı karşıya kalırken kullanıcıların gözünde kötü bir imaj yarattı. Bununla beraber WhatsApp’ın kullanıcı politikasını değiştirme kararı da büyük tepkiye yol açtı. Hatta başarılı iş adamı Elon Musk dahi takipçilerine gizlilik ilkesiyle hizmet veren Signal’i tavsiye etti. Musk rüzgarını arkasına alan Signal yeni kullanıcı akınına uğradı.

Signal görünüşe göre rekabeti bir üst seviyeye taşımak istiyor. Kripto para sektörünün dünya genelinde benimsenme oranlarının artması bağlamında, Signal’in ödeme sistemlerine kripto para entegrasyonu önemli bir hamle olarak göze çarpıyor. Öte yandan Facebook, daha önce Libra adıyla bildiğimiz şimdiki adı Diem olan kendi kripto para birimi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Diğer popüler mesajlaşma platformlarının kripto ödeme hizmeti sunup sunmayacağı ise merak konusu.