onemli-gelisme:-kripto-paralar-rahat-bir-nefes-alabilir!

Önemli Gelişme: Kripto Paralar Rahat Bir Nefes Alabilir!

Bu hafta kripto paralar ve Bitcoin için son derece kritik öneme sahip, bunu haftalardır söylüyoruz. Neyse ki bugün olumlu bir gelişme yaşandı. Kripto para yatırımcılarının yakından ilgilendiren yasak düzenlemesi şimdilik reddedildi. Peki mevcut düzenleme neleri kapsıyordu? Neden oylamadan geçemedi?

Kripto Paralar Rahat Bir Nefes Alabilir

Oylamanın sonuçlanmasıyla birlikte Bitcoin yeniden 39.000 doların üzerine çıktı. Avrupa kripto para topluluğu, AB içinde potansiyel olarak “felaket” etkileri olacak bir PoW yasağını önlemeyi başardı. Avrupa Parlamentosu’nun bir komitesi olan Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi (ECON), “fiili” bir Bitcoin yasağını reddetti.

DeFi girişimi Unstoppable’ın büyüme ve strateji başkanı Patrick Hansen tarafından yayınlanan bir tweet’e göre, Avrupa Parlamentosu üyeleri (MEP’ler), girişimin geçmesine karşı 32-24 oyu kullandı. Yani 32 oy ile düzenleme reddedildi. Avrupa Halk Partisi (EPP), Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ERC), Renew Europe (Renew) ve Identity and Democracy’yi (ID) temsil eden milletvekillerinin çoğunluğu yasaklayıcı hükmü reddetti.

Yeşiller, Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) ve Avrupa Parlamentosu’ndaki Sol (GUE/NGL) beklenen şekilde yasağı destekledi.

AB ve Bitcoin Yasağı

Daha önce bildirdiğimiz üzere çalışma kanıtı algoritmasını kullanan kripto para birimlerinin kullanımını sınırlamayı amaçlayan bir düzenleme hazırlandı. Bundan önce, Şubat ayı sonlarında tanıtılan ilk anti-Bitcoin hükmü, güçlü eleştiriler nedeniyle rafa kaldırılmıştı, ancak yumuşatılmış yasak maddeleri de onay alamadı.

Yenilenen muhtemelen potansiyel Bitcoin yasağı, sektörde bir kez daha tepkiye neden oldu. Eski Meta blockchain lideri David Marcus, böyle bir hareketin bir felakete sebep olacağını söylemişti.

MEP’ler, raportör Stefan Berger tarafından önerilen ve Bitcoin madenciliğini kısıtlamayan alternatif bir değişikliği onayladı. Hansen, AB’nin kripto topluluğunun siyasette “güçlü bir kitle” haline geldiğini söyledi.

MiCA çerçevesi, üçlü müzakerelerin konusu olmayacak. Uzlaşma sağlandığında yasa yürürlüğe girecek. Hansen tarafından belirtildiği gibi, MEP’lerin Bitcoin karşıtı koalisyonu, oyların en az onda birini gerektirecek olan kripto yasa tasarısını geçirmeye yönelik hızlı bir prosedürü veto edebilir. İlerleyen aylarda düzenlemenin tekrar revize edilip oylamaya sunulabilir.