nft’leri-anlamak!-36-yaris-ati-fiyatina-satilan-nft-at!

NFT’leri Anlamak! 36 Yarış Atı Fiyatına Satılan NFT At!

Para verip aldığınız bir şeyden ne beklersiniz? Örneğin NFT olarak satışa çıkarılmış bir at için 36 gerçek at parası verir miydiniz? Dünya artık buraya gidiyor ve NFT’leri anlamak için bu harika bir örnek. Tam 36 yarış atı fiyatına satılan bu at sadece dijital olarak var. Onu gerçek bir pistte koşturamazsınız ve gerçek yarışlara sokamazsınız.

NFT’leri Anlamak

Eşinize aldığınız bir tektaş veya oynadığınız online oyunda sizi daha güçlü kılan bir iteme verdiğiniz binlerce liranın mantığı nedir? Tektaş için yatırım savunması mantıklı değil, işçiliği yüksek olan bu ürünlerde ikinci el değeri ciddi bir kayıptır. Eğer yatırım için değerli bir maden alacak olsaydınız bu gram altın veya gümüş olurdu.

O halde insanlar sadece hoşuna gittiği için bir şeye binlerce dolar verebilir. Mesela bir tabloya çok hoşuna gittiğinden dolayı milyonlarca dolar vermek zenginleri rahatsız etmez. Ya da klasik bir arabaya lüks, sıfır bir aracın birkaç katı para ödemek…

Metin2 veya Knight oynayanlarınız muhakkak olmuştur. Bir item için binlerce lira vermek sizi rahatsız etmez, çünkü satın aldığınız şey hazdır. Tıpkı binlerce lira ödeyip gittiğiniz tatile verdiğinin paranın havaya gitmeyişi gibi bu alışverişlerde aslında boşuna değildir. NFT’lere bir de bu çerçeveden bakmak gerekiyor. Bir yatırımcı eğer 1 milyon dolara sahipse birkaç bin doları sadece bu “haz” için harcayabilir. Koleksiyonun da mantığı bu değil mi zaten? Tüm bunların dışında NFT’ler tümüyle işe yaramaz veya sadece zevk/haz için alınan şeyler değildir. Sanattan, spora hayatın birçok alanında çok büyük görevler üstlenecek ve biz bunları detaylarıyla “NFT Ne İşe Yarar?” diyerek anlattık.

36 Yarış Atı Fiyatına Satılan NFT At!

Türkiye’de ortalama bir yarış atı 60.000 TL civarında satılıyor. Bundan yaklaşık 2 saat önce Zed Run koleksiyonundan bir parça 147.000 dolara yani kabaca 36 yarış atı fiyatına satıldı.

İşlem detayının ağdaki görüntüsü ise aşağıdaki gibidir.

Polygon ağında işlem ücretleri daha düşüktür ve koleksiyon adedi yüksek olan projeler daha çok Solana, Polygon gibi alternatifleri tercih eder. Zed Run ise atlar satın alabileceğiniz, bunları büyütüp, çoğaltıp yarışlara sokabileceğiniz bir girişimdir. Yarışa soktuğunuz atlar size para kazandırabilir veya yeni atlar yetiştirerek bunları satmak suretiyle kazanç elde edebilirsiniz.

3,29 ETH olarak yazan rakam herhangi bir potansiyel alıcının bu koleksiyon parçasına verdiği son tekliftir. Mevcut fiyatı yansıtmaz.

Peki siz yukarıdaki NFT “at” için 147.000 dolar verir miydiniz?

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.