nft’lere-ilgi-cig-gibi-buyuyor!-unlu-muzayede-evleri-de-nft-yatirimina-basliyor

NFT’lere İlgi Çığ Gibi Büyüyor! Ünlü Müzayede Evleri de NFT Yatırımına Başlıyor

Dünyanın en büyük sanat ve lüks müzayede evi olan Sotheby’s, Delaware merkezli NFT stüdyosu Mojito‘nun 20 milyon dolarlık tohum turu yatırımına katılarak dijital sanat dünyasına adım attı.

En Büyük Müzayede Evi NFT Piyasasına Adım Attı

Yapılan açıklama ile birlikte, yatırımın firmaya 100 milyon dolar değerleme verdiği ve gelecekteki mükemmel ortak Jalak Jobanputra şirketin yönetim kurulunda yer alacağı belirtildi.

Mojito, Mojito platformunu oluşturmaya devam etmek için mühendislik ekiplerini geliştirmek, yeni sermayeyi kullanmayı ve günümüzün Amazon ve eBay tipi platform standartlarından farklı olarak çalışan markaya özgü değiştirilemez token (NFT) pazarlarını başlatmak için daha fazla ortaklık kurmayı planlıyor.

Öte yandan Sotheby’s, dijital sanatlar ivme kazanırken, repertuarlarının bir parçası olarak NFT’leri benimseyen geleneksel sanat satıcısı ve koleksiyoncusu arasına katıldı. Ancak Sotheby’s diğerlerinden farklı olarak, bir kripto şirketine ilk yatırımını yaparak, NFT‘lerin ve diğer kripto varlıklarının ciddi pazarlanabilir mallar olarak başarısı ve yaygınlığı üzerine dijital sanatla olan ilişkisini bir adım öteye taşıyor.

Sotheby’s CEO’su Charles F. Stewart, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

“Dijital varlıkların sahipliğini genişletmek için blok zinciri kullanmanın geleceğine inanıyoruz. NFT’lere büyük miktarda odaklanma ve ilgi var. Bu kategorileri mevcut müşterilerimizin ve koleksiyonerlerimizin çoğundan duyuyoruz, ancak aynı zamanda bu kategoriye çok odaklanmış oldukça geniş bir yeni kitleyle de iletişim halindeyiz. Sotheby’nin misyonu, istisnai sanat ve lüks nesnelere erişimi ve mülkiyeti teşvik etmektir, bu nedenle bu alana odaklanmak ve geliştirmek çok mantıklı.”

Mojito’dan Sotheby’s Metaverse NFT Alım Satım Platformu

Sotheby’nin ilk NFT satışı beş aydan kısa bir süre önce gerçekleşti ve tek seferlik bir etkinlik olarak kaldı. Şimdi ise, NFT’leri müzayede etmek için tasarlanmış yeni bir özelleştirilmiş NFT alım satım platformu Sotheby’s Metaverse ile birlikte her şey yolunda gibi görünüyor.

Sotheby’s’in, Sotheby’s Metaverse adlı yeni platformu Mojito tarafından desteklenmektedir. Sistem, ziyaretçilerin müzayedede bulunan dijital sanat eserlerini görmelerine ve NFT’lerin arkasındaki koleksiyonerler ve sanatçılar hakkında bilgi edinmelerine olanak tanır.

Bu yılın başlarında, müzayede evi Christie’nin ilk NFT müzayedesi, Beeple olarak bilinen sanatçının “Everydays — The First 5000 Days” adlı 69 milyon dolardan fazla satışıyla kripto lüks mal patlamasını başlattı.

Çok geçmeden, Guggenheim Partners’ın kurucu ortağı, dünyanın en büyük NFT müzesini MoMA’dan sadece birkaç blok ötede Central Park’a bakan bir gökdelende inşa etme planlarını açıkladı.

Öte yandan geçtiğimiz yedi ay boyunca, NFT‘ler Gucci, Burberry ve Balenciaga gibi dünyaca ünlü markalar için tamamen yeni bir gelir kaynağı olarak kabul edildi. NFT pazar analiz platformu NonFungible.com’a göre, aynı dönemde toplam NFT işlem hacimleri 52 milyon dolardan 408 milyon dolara yükseldi .

Bu nedenle, belki de Mojito’nun, şirketlerin doğrudan Web3 adı verilen bir blok zincir üzerine inşa edilmiş uygulamaları kullanarak dikkat çekmelerine yardımcı olan bir pazarlama ve girişim şirketi olan Serotonin’den ayrılan ilk girişim olması tesadüf değildir.

Mojito, şirketlerin gelişen piyasaya kendi şartlarıyla katılmaları için Sotheby’s Metaverse gibi NFT alım satım platformları geliştiriyor. Mojito’ tarafından geliştirilen NFT alım satım platformu Ethereum uygulamalarıyla uyumlu olarak hizmet vermektedir.

Mojito’nun CEO’su ve kurucu ortağı Dan Kinsley, ”Giriş engelini azaltmaya, kolaylaştırmaya, eğlenceli hale getirmeye ve markalara kendi NFT’lerini yapmaları için yer vermeye yardımcı olmak istiyoruz. Genel olarak merkeziyetsizlik konusunda tutkuluyum ve kullanıcıları uzaya getirmeye yardımcı oluyorum ve bu bunun için harika bir kanal.” dedi.