nft-dunyasi-ikiye-bolundu:-kopya-proje-“not-okay-bears”-opensea’den-atildi

NFT dünyası ikiye bölündü: Kopya proje “Not Okay Bears” OpenSea’den atıldı

Solana tabanlı NFT koleksiyonu Okay Bears’ın kopyası olan, Ethereum tabanlı “Not Okay Bears” adlı bir başka koleksiyon, milyonlarca dolarlık satışların ardından OpenSea tarafından liste dışı bırakıldı ve platformdan atıldı.

Orijinal koleksiyonun 10 bin NFT’sinin kopyasını oluşturan “Not Okay Bears”, DappRadar’dan elde edilen verilere göre 24 saatte 6.3 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.

NFT sahipleri tepki gösterdiler

OpenSea’nin koleksiyonu platformundan çıkarması ise, şu anda istedikleri gibi NFT ticareti yapamayan “Not Okay Bears” sahiplerini öfkelendirdi. Yatırımcılar, birçok başka türev ve kopya koleksiyonun platformda hala işleme açık olmasına da ve kendi koleksiyonlarının dışarı atılmasına tepki gösteriyor. Şu anda 0xApes Trilogy ve Bored Ape Solana Club ürünleri OpenSea’de ticarete açıklar. Bazı kullanıcılar ise kararın doğru olduğunu ve eserlerinin kopyalanmasının “Çalınan sanat” endüstrisi oluşturmakla aynı olduğunu belirtiyorlar. Yapılan eleştirilerin büyük kısmı aynı zamanda projenin hiçbir yol haritasının bulunmamasına da vurgu yapıyor.

Bunlara ek olarak, kopya projenin websitesinin de, orijinaliyle neredeyse birebir aynı olması da dikkat çekiyor.

Kendi pazaryerlerini kuracaklar

Ancak tüm tepkilere rağmen, “Not Okay Bears” koleksiyonu son 24 saate damga vurdu ve hem OpenSea hem de LooksRare platformlarında en çok trade edilen koleksiyon haline geldi. Projenin şu anki en düşük alım fiyatı (floor price) 0.085 ETH seviyesinde bulunuyor. Proje ekibi ise dün OpenSea’nin kendilerini de-list edecek olmasını öğrenmelerinin ardından kendi pazaryerlerini oluşturma çalışmalarına da başlamış durumda…

Projenin anonim yaratıcıları ise, kendilerine karşı çıkanların bile övdüğü bir adım attı ve NFT mint’lemesinden elde edilen gelirin ’sini yani yaklaşık 38.5 ETH’yi ise bir sağlık kuruluşuna bağışladılar. Prohje akıl sağlığına dikkat çekmek için “Akıl Sağlığı Endeksi Fonu”na bu bağışı yaptı.

Konuyla ilgili “Okay Bears” projesinden ise herhangi bir açıklama yapılmış değil.

The post NFT dünyası ikiye bölündü: Kopya proje “Not Okay Bears” OpenSea’den atıldı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.