nasdaq,-mart-2020’den-beri-ilk-kez-ayi-piyasasinda-kapatti

Nasdaq, Mart 2020’den beri ilk kez ayı piyasasında kapattı

Küresel piyasalarda volatilite yeni haftada da devam ediyor. ABD hisseleri, jeopolitik durum belirsizliğini korurken günü düşüşle kapattı. Apple, Amazon ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin yer aldığı Nasdaq 100 endeksi de pandeminin başlangıcı olan Mart 2020’den beri ilk defa ayı tarafında kapanış yaptı. Endeks, Kasım 2019’da kaydettiği zirve seviyesinden yüzde 21 düştü. Ayı piyasası, hisselerin en yüksek seviyelerinden en az yüzde 20 düşüş yaşadığı durumu ifade ediyor.

Gözler Çarşamba günkü Fed kararında

Öte yandan piyasaların gözü, Çarşamba günkü Fed kararında. Fed’in faiz oranlarını artırması bekleniyor. Fed, 25 baz puan mı yoksa 50 baz puan mı artıracak, ne kadar şahin bir tutum sergileyecek? Beklenti ise 25 baz puanlık bir artış yapılacağı yönünde.

Bir diğer tedirginlik Rusya

Piyasalarda tedirginlik yaratan bir başka konu da Rusya’nın temerrüde düşme ihtimali. Yaptırımlar nedeniyle yaklaşık 300 milyar dolar değerindeki uluslararası rezervi kullanmayan ülkede olası bir temerrüdün piyasalarda büyük etki yaratmasından endişe ediliyor. IMF Başkanı Georgieva ise bunun küresel krizi tetiklemeyeceğini savundu.

Bitcoin’e de yansıyor

Piyasalardaki bu çalkantı, elbette Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara da yansıyor. Nasdaq 100, ayı piyasasında kapatırken bu endeksle zaman zaman güçlü bir korelasyon durumunda olan Bitcoin, TSİ 23.30’da 38 bin 800 dolardan işlem görüyor. Bir numaralı kripto para, geçtiğimiz hafta 42 bin 500 doları aşmıştı. Bitcoin için bu haftaki en önemli risklerden biri AB Parlamentosu ECON komitesindeki yasa tasarısı oylamasıydı. Bitcoin’e yasak getirebilecek tasarının reddedilmesi olumluydu. Bu hafta Bitcoin’de yine Fed faiz kararı ve El Salvador’un çıkaracağı milyar dolarlık Bitcoin tahvilleri önemli olacak.

The post Nasdaq, Mart 2020’den beri ilk kez ayı piyasasında kapattı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.