milyonlarca-dolarlik-rusya-baglantili-cuzdan-yetkililere-bildirildi

Milyonlarca dolarlık Rusya bağlantılı cüzdan yetkililere bildirildi

Rusya-Ukrayna arasında Şubat ayı sonunda patlak veren savaş ve ardından Rus işadamları ve oligarklara karşı ortaya koyulan yaptırımlar, kripto paraların da ciddi şekilde tartışılmasına yol açmıştı. İçinde Roman Abramoviç gibi tanınmış oligarkların da bulunduğu bazı kişilerin lüks yat ve emlaklarına el konulmuş, bazı varlıkları da dondurulmuştu.

Blok zinciri analiz şirketi olan ve aynı zamanda müşterileri arasında devlet kurumları ve bazı kripto para borsalarının da bulunduğu Elliptic ise, kullanıcılarına Rus rublesi ile kripto para alma imkanı veren 400’den fazla dijital varlık hizmet sağlayıcısı şirket tespit etmişti. Bu platformlar üzerinde özellikle geçen hafta rubledeki değer kaybıyla birlikte kripto para işlemleri yaklaşık 3 katına çıkmıştı.

“Kripto paralar sihirli değnek değil”

Konuyla ilgili bir röportaj veren Elliptic kurucularından Tom Robinson kripto paraların, yaptırımları delmek için kullanılabileceğini ancak burada önemli olanın, bunun hangi ölçekte yapıldığının olduğunu belirtti:

“Elliptic olarak Rusya ile bağlantılı olan ve suç işlediği düşünülen 15 milyon adres belirledik. Kripto paralar yaptırımları delmek için kullanılabilir ancak burada sorulması gereken soru, bunun hangi ölçekte yapıldığıdır. Kripto paralar yüksek derecede takip edilebilir varlıklar. Yaptırımların belirli oranda delinmesi, oligarkların tüm varlıklarını kripto paralara yatırıp, onları yaptırım delmede kullandığı anlamına gelmez. Kripto paralar bu işlemler için kullanılabilir ancak sihirli değnek değillerdir. Bu konuyla ilgili tespit ettiğimiz ve içinde milyonlarca dolarlık kripto para olan bir cüzdanı da yetkililere söyledik”

Hatırlanacağı üzere Ukraynalı yetkililer savaşın başlamasından yaklaşık bir hafta sonra başta Binance ve Coinbase gibi büyük borsalar olmak üzere, bu tür platformlardan Rus vatandaşlarının hesaplarının dondurulmasını talep etmişti. Borsalar ise bunun kanuna aykırı olduğunu ve sadece Rus olmaları sebebiyle, kullanıcıların hesaplarını donduramayacaklarını belirtmişlerdi.

Öte yandan Ukrayna’ya yapılan karipto para yardımları da 90 milyon doları geçmiş durumda… Hükumet bu kripto paralarla silah alınmadığını, askerler için kask, gece görüş dürbünü ve çelik yelek gibi malzemeler alındığını belirtmişti.

The post Milyonlarca dolarlık Rusya bağlantılı cüzdan yetkililere bildirildi appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.