milyoner-girisimci-worldcoin’i-acikladi,-ayni-isimdeki-kripto-para-%100-artti

Milyoner girişimci Worldcoin’i açıkladı, aynı isimdeki kripto para %100 arttı

Milyoner girişimci Sam Altman, “Worldcoin” adını verdiği yeni bir kripto para projesini hayata geçirdi.

Projenin ilgi çekici yanları var. Girişim, ücretsiz kripto para karşılığında insanların gözlerini taramak için küre şeklindeki cihazları kullanıyor ve 2023 yılına kadar 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

Halihazırda Andreessen Horowitz, Coinbase ile LinkedIn’in kurucu ortağı Reid Hoffman gibi şirket ve isimlerden 1 milyar dolar değerlemeyle 25 milyon dolar yatırım alan proje, göz taraması yaparak hesaplarını doğrulayanlara ücretsiz kripto para vermeyi vadediyor.

OpenAI’ın CEO’su ve Y Combinator’ın eski başkanı olan Altman; şirketi, teorik fizik öğrencisi Alex Blania ve dünyanın en büyük hedge fonlarından Bridgewater Associates’in eski yatırım ortağı Max Novendstern ile birlikte kurdu.

Worldcoin, küre şeklinde, göz taraması yapmayı sağlayan cihazlarını şu ana kadar 12 ülkedeki kullanıcılara gönderdi. Cihazlar, kullanıcıların gözlerini tarayarak kaydolmalarına yardımcı oluyor. Daha sonra şifrelenen görüntü, benzersiz bir kod haline getiriliyor ve orijinal veriler gizliliği sağlamak için siliniyor. Bu işlemin ardından kullanıcıya kripto paradan bir pay veriliyor.

Worldcoin’in kurucularından Blania, tüm sistemi mahremiyeti koruyacak şekilde tasarladıklarını ifade ediyor. Böyle bir cihaza olan ihtiyacı ise insanların sistemi kandırmamalarını sağlamakla açıklıyor. Blania, “Bu sorunun tek çözümünü bir küre oluşturmakta bulduk. Bu benzersizliği kanıtlamak için gizliliği koruyarak bulduğumuz en güvenli yoldu.” diyor. Blania’ya göre Worldcoin, gelecekte evrensel temel gelir için bir altyapı olarak kullanılabilir.

Her hafta 700 kullanıcıya ulaşan şirketin şimdiye kadar 100 binden fazla kullanıcısı oldu.

Projede ilk etapta kripto paraları saklamaya ve ödeme yapmaya yardımcı olacak bir dijital cüzdan yer alacak. Ethereum üzerine kurulan Worldcoin, DeFi alanına da girmeyi planlıyor.

Bir başka kripto para yüzde 100 arttı

Worldcoin henüz piyasada işlem görmeye başlamadı. Bununla birlikte piyasada, proje ile bir ilgisi olmayan ve aynı adı taşıyan bir başka kripto para büyük fiyat artışı yaşadı. CoinGecko verilerine göre, WDC koduyla listelenen bu kripto para, 0.05 dolardan 0.10 dolara yüzde 100 oranında yükseliş gördü.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

The post Milyoner girişimci Worldcoin’i açıkladı, aynı isimdeki kripto para 0 arttı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.