metaverse-coin’ler-neden-dusuyor:-3-ana-etken!

Metaverse Coin’ler Neden Düşüyor: 3 Ana Etken!

Tüm kripto para birimleri ile birlikte metaverse token’larda da son birkaç gündür düşüşler yaşandığını görüyoruz. Peki, metaverse coin’ler neden düşüyor?

Metaverse Coin’leri Neden Düşüyor?

Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS) ve ApeCoin (APE) dahil olmak üzere en iyi metaverse token’ları  ile & arasında bir geri çekilme yaşadı. AXS, emsalleri arasında en kötü performans gösteren coin oldu ve 600 milyon dolarlık bir hack’ten kurtulmaya çalışırken üçüncü en büyük metaverse konumunu da kaybetti.

Buna ek olarak ortaya çıkan bilgilere göre Meta’nın metaverse’e yönelik planlarını yavaşlatabileceği haberleri de piyasayı olumsuz etkilemiş olabilir. Ayrıca yatırımcıların Mart ayı sonu ve Nisan ayı başında yaşanan yükselişlerden sonra kar topluyor olma ihtimali de tüm piyasa ile birlikte metaverse coin’leri de aşağı çekiyor.

Dolayısıyla gerek AXS’teki hack olayı, gerek Meta’nın yavaşlama planları gerekse de tüm piyasada görülen aşağı yönlü hamle metaverse coin’lerin fiyatını olumsuz etkilemiş olabilir. Ancak yine de metaverse coin’lerin piyasadan bağımsız olarak sert düşüşler kaydetmediğini ve piyasa ile birlikte hareket ettiğini belirtmek de gerekiyor.

Metaverse İlgisinde Değişiklik Yok

Her ne kadar metaverse coin’lerin fiyatları düşüyor olsa da aslında büyük firmaların hamlelerine bakıldığında metaverse alanına olan ilgide düşüş olmadığı görülüyor. Hala büyük firmalar ya metaverse için adım atıyor ya da bu alanda nasıl adımlar atabileceklerini araştırıyor.

Örneğin; Singapur’un DBS Grubu, metaverse’de araştırma yaparken bu alanı araştıran finans kurumları arasında katıldı. Ayrıca Mastercard’ın da metaverse alanında daha büyük adımlar atmaya hazırlandığını biliyoruz. Bunun yanında pek çok büyük firma da şimdiden sanal mağazalarını açmaya başladı.

Ayrıca ülkemizde de metaverse ile ilgili adımlar atılıyor ve metaverse toplantıları düzenleniyor. Her ne kadar aslında ulaşılmak istenen metaverse hedefi şimdilik çok uzak olsa da bu adımların atılıyor olması bile umut verici.