metamask’ten-dev-entegre:-ortaklikta-hex-trust-ve-bu-3-dev-firma-var!

MetaMask’ten Dev Entegre: Ortaklıkta Hex Trust ve Bu 3 Dev Firma Var!

Kripto piyasasının en popüler cüzdanlarından olan MetaMask, dört büyük kripto platformu olan Gonesis Safe, Hex Trust, GK8 ve Parfin’le ortaklığını duyurdu. Merkezi olmayan finans cüzdanı ve tarayıcı uzantısı olan MetaMask, yeni kurumsal versiyonu olan MetaMask Institutional (MMI)’yı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu güncelleme ile platformda, merkezi olmayan kurumsal DAO’lar için DeFi faaliyetleri etkinleştiriliyor.

DAO’lar ve DeFi

DAO’lar, bilgisayar kodları tarafından kontrol edilen ve tam yetkiye sahip olmayan kuruluşlar olarak biliniyor. Ayrıca kripto para birimleri projeleri için DAO’lar para toplama mekanizması ve yönetim aracı olarak popülerlik kazanmaya devam ediyor.

Duyuruya göre MMI, kurumların uyumluluk ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Ayrıca bu güncelleme ile ilgili firmalar, DeFi ve web3’e de erişim sağlamış oluyor. Bu hizmetle beraber MMI, özel anahtarları saklamayı, işlem onayını ve imzalama prosedürlerini kolaylaştırmayı da planlıyor. Kripto varlıklar için güvenlik en önemli safhada yer alırken özellikle kurumsal olan bu firmaların da buna dikkat etmesi şaşırtmıyor.

MetaMask Gelişmeleri

MetaMask’in hali hazırda kullandığı sürüm ile MMI arasındaki en büyük fark, varlıkların nasıl yönetildiği konusu oluyor. İşin içine DAO’lar girince MetaMask, durumu çok farklı bir yere taşıyacaktır. MetaMask, yaptığı açıklamalarda birinci olan sürümde tutulan varlıkların gözaltında olmadığını ancak MMI ile her işlemin gözaltında olacağını açıklıyor.

Aslında bu, perakende kullanıcıların güvende olmadığını göstermiyor. MetaMask, bireysel kullanıcıların güvenliği için de donanım cüzdanı alındığını ve saklama politikalarının değiştiğini belirtiyor. Öte yandan MetaMask, genel anlamda bu yıl teklifleri aktif olarak değerlendiriyor. Mart ayının sonuna doğru firma, Apple Pay ile de bir entegrasyon sağlamıştı. Ayrıca MetaMask, kredi kartı ile kripto satın alma becerisini platformlarına ekleyerek bir çığır da açmıştı.