merkez-bankasi’nin-kripto-para-yasagi-hakkinda-yeni-ve-carpici-iddialar!

Merkez Bankası’nın Kripto Para Yasağı Hakkında Yeni ve Çarpıcı İddialar!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 16 Nisan 2021 tarihinin gece yarısı duyurduğu bir yönetmelik ile kripto para sektöründe büyük bir değişime imza attı. Yerli kripto para sektörü bu durumdan en azından kısa vadede ciddi zarar gördü ve şimdi bu yasakla ilgili yeni iddialar ortaya çıkmaya devam ediyor.

TCMB’nin Kripto Para Yasakları Gündem Oldu

TCMB tarafından oluşturulan yönetmeliğe yönelik en büyük tepki ise kripto para alım satımlarına aracılık etmeleri yasaklanan kurumlardan geldi. Papara ve Digilirapay gibi yerli girişimler gelirlerinin büyük bir kısmını kripto para sektörüne yönelik altyapılarından elde etmekteydi.

Merkez Bankası tarafından oluşturulan bu yeni kripto para yönetmeliği kapsamında ise iki kurumun da kripto para ödemelerine aracılık etmesi 30 Nisan tarihinden sonra yasaklandı. Buna ek olarak TCMB’nin yönetmeliğinin iptaline yönelik bir dava bile açıldı. Dünya Haber Merkezi’nden Barış Erkaya’nın aktardığı bilgilere göre ise bu durum aslında sanıldığı gibi destekli ve planlı olmadı.

Turkcell’in Paycell’i, Çıkış Noktası Oldu

Erkaya, kendisine gelen kulis bilgilerine dayandırarak hazırladığı haberde önemli detaylara yer verdi. İddialara göre bu düzenlemenin çıkış noktası ise Turkcell’in Paycell isimli platformu ile kripto para birimlerine yönelik bir adım atması oldu. Turkcell gibi büyük bir şirketin bu adımı atmasının TCMB’yi rahatsız ettiği ve düzenlemenin artık elzem olduğu kararının verildiği vurgulandı.

Erkaya’nın haberindeki en ilginç kesim ise şu şekilde:

Öte yandan ilginçtir ki iddiaya göre aslında Merkez Bankası’nın gündemine aldığı düzenleme taslağında, son dakikaya kadar bu düzenlemenin sadece kripto paralarla ödeme yasağı bölümü yer alıyordu.

Fakat Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Emrah Şener’in hazırladığı yönetmeliğe kripto borsalarına transfer yasağının son anda eklendiği öne sürülüyor. Hatta öyle ki, bu yönetmeliğin son halinden Merkez Bankası’nın diğer üst düzey yöneticilerinin bile haberdar olmadığı iddiaları var.”

Diğer Kurumlardan Habersiz!

Papara CEO’su da konu hakkında yaptığı açıklamada regülatörlerle yapılan görüşmelerde böyle bir konunun ele bile alınmadığını belirterek şaşkınlığını ortaya koymuştu. Şimdi Erkaya’nın aktardığı iddia da bunu desteklemekte.

Buna ek olarak ortak yürütülen bir kripto para regülasyon çalışmasında bu yönetmeliğin SPK ve BDDK gibi kurumlara haber verilmeden hazırlandığı vurgulanıyor. Kulislerden aktarılan bilgiye göre ise BDDK’nın gündeminde direkt olarak kripto paralardan elde edilen itibari paraların bankalara gönderilmesini engelleyecek bir yasak yer almıyor.