kurumsal-yatirimcilar-bu-altcoinlerden-cikti!

Kurumsal Yatırımcılar Bu Altcoinlerden Çıktı!

Bitcoin kritik seviyenin altında seyrediyor ve altcoinler kazanımlarının önemli bir kısmını yeniden kaybetti. Peki kurumsal yatırımcılar ne yapıyor? Son veriler şaşırtıcı, kurumsalların önemli bir kısmı kripto odaklı fonlardan çıkış yaptı. Peki hangi altcoinlerden alıyorlar, hangilerini satıyorlar? Güncel görünüm bize ne vaat ediyor?

Kurumsallar Kriptodan Kaçıyor

CoinShares pazartesi günü bildirdiğine göre, yatırımcılar Bitcoin ve Ethereum fonlarından para çekerken, kripto fonları geçen hafta ocak ayından bu yana en büyük çıkışını yaşadı. Fonlar, dijital varlık yatırımlarını yöneten fonlar için yılın en kötü ikinci haftasını işaret eden ve iki hafta boyunca yoğun girişlerin ardından keskin bir dönüşü temsil eden 134 milyon dolarlık net çıkışa sahipti.

Bitcoin ile ilgili ürünler, 131,8 milyon dolarlık itfa ile çıkışlardan aslan payını aldı. Bitcoin fiyatı düştüğünde kar elde etme üzerine bahse giren (short) Bitcoin yatırım ürünleri, rekor düzeydeki girişe şahit oldu.

Geri dönüş, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) fiyatının Nisan ayı başlarında sadece iki hafta içinde 38.000 dolardan 48.000 dolara yükselmesinden sonra geldi.

Kurumsallar Kriptodan Kazandı

CoinShares raporunda “Önceki haftadaki fiyat artışının yatırımcıları kar elde etmeye teşvik etmiş olabileceğine inanıyoruz” denildi. Ortalamadan daha düşük günlük işlem hacimleri (2,3 milyar dolar), yatırımcılar arasında önemli bir stres olmadığını da gösteriyor.

Ethereum‘a odaklanan fonlar, 15,3 milyon dolarlık çıkış gördü ve bu da yıldan bugüne toplam çıkışları 126 milyon dolara taşıdı. Bu arada, altcoinler (Ethereum hariç) ve çoklu varlık fonları dirençli kaldı ve sırasıyla 6 milyon dolar ve 5 milyon dolarlık girişler kaydetti.

Solana (SOL) yıl başından bu yana girişlerini 107 milyon dolara taşıdı. Cardano‘ya odaklanan fonlar 1 milyon dolar giriş görürken, 600.000 dolar Litecoin fonlarına aktı.

Çıkışların a’ini Amerikalı sağlayıcılar temsil ederken hem Avrupa hem de Amerika merkezli fonlar çıkışlar kaydettiği için sağlayıcılar arasında çıkışlar genişti. ProShares ve ETC Group tarafından yönetilen fonlar, sırasıyla 64,5 milyon dolar ve 45,8 milyon dolarlık çıkışlarla en büyük darbeyi aldı. Portföylerinde blockchain ile ilgili hisse senetlerini yöneten yatırım ürünleri, 32 milyon dolarlık girişe sahipti.