kriptolarin-ve-internetin-en-son-asamasi:-en-iyi-3-web3-coin

Kriptoların ve İnternetin En Son Aşaması: En İyi 3 Web3 Coin

Teknolojik inovasyonla beraber, web2 web3’e, geleneksel fiat para birimleri ise kriptolara dönüşüyor. Web3, henüz bu değişimin başlangıcında kabul ediliyor. Bu süreçte birçok teknolojik şirketin üst düzey yöneticileri de web3 firmalarına transferi ile konuşuluyor. Buna ek olarak web3 heyecan verici olduğu kadar çeşitliliği ile de dikkat çekiyor. Blockchaine dayanan web3, NFT’leri, metaverse’ü ve kriptoları içeriyor. Ancak son zamanlarda özellikle web 3.0 tokenlar dikkat çekiyor.

Polkadot (DOT)

Piyasa değerine göre bakıldığında web3 tokenları arasında en büyük piyasa değerine sahip olan Polkadot (DOT) karşımıza çıkıyor. Polkadot, merkezi olmayan DApp’lerin oluşturduğu birinci katman platformlarının aksine bir sıfır katman platformu olarak biliniyor. Ayrıca Polkadot, heterojen bir çoklu zincir yapısıyla da dikkat çekiyor. Bu yapı, platform içerisinde çok sayıda doğrulanabilirlik, dinamik veri yapısı ve küresel uyumluluk kazandırıyor.

Bu yazı yazılırken DOT, 24 saatteki %2 düşüşüyle yaklaşık 17,6 dolardan işlem görüyor. Ayrıca DOT, haftalık ” ve aylık %2’e yakın düşüşleriyle tüm kripto piyasası gibi Mart sonu elde ettiği kazançları kaybetmiş olarak gözüküyor. Bunlara ek olarak DOT, 17 milyarın üzerinde bir piyasa değerine sahipken bu onu 13. en büyük kripto para birimi yapıyor.

Chainlink (LINK)

Chainlink (LINK), akıllı sözleşmelere dayanan ve çıktılara dayalı sistemi ile bir oracle ağı olmasıyla biliniyor. Bu oracle ağları, önceden yazılmış kodlar ve web3’ün işlevselliği ile önem taşıyor. Bu yazı yazılırken Chainlink’in yerel tokenı LINK, son 24 saatteki %2 düşüşüyle yaklaşık 14 dolardan işlem görüyor. Ayrıca LINK, haftalık ’un üzerinde düşüş gösterirken aylık %6 yükselişiyle Mart sonu kazançlarının bir kısmını korumuş olarak gözüküyor. Bunlara ek olarak LINK, 6,5 milyar doları aşan piyasa değeri ile 23. en büyük kripto para birimi oluyor.

Theta Network (THETA)

Theta Network, online video sektörü için içerik dağıtımı ağı maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen medya ve eğlence blockchaini olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Theta Network, Netflix (NFLX) gibi bir akış işinin web3’le eş değer olmasını ve bu tokenın maliyetlerini düşürmek için Theta’nın yardımcı olmasını planlanlıyor. Bu yazı yazılırken THETA, son 24 saatteki %0,5 düşüşüyle 3,098 dolardan işlem görüyor. Buna ek olarak THETA, haftalık  düşüşü ve aylık %9’a yakın yükselişiyle LINK ile aynı kaderi yaşıyor. Ayrıca THETA, 3 milyar doları aşan piyasa değeriyle 40. büyük kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.