kripto-paralarla-bagisi-askiya-alacaklar!

Kripto Paralarla Bağışı Askıya Alacaklar!

Savaşlarda ve doğal afetlerde kripto paraların gücünü gördük. Vakıf ve kar amacı gütmeyen kurumların da kripto paralardan güç aldığını biliyoruz. Fakat bunlardan biri artık kripto bağışlarını kabul etmeyeceklerini açıkladı. Peki kripto para bağışını neden askıya alıyorlar?

Wikipedia Kripto Para Bağışı

Wiki topluluğu, kripto para birimi bağışlarının durdurulmasını destekledi ve az sayıda muhalif bu kararı değiştiremedi. Wiki topluluğu, kripto para bağışlarının durdurulması lehinde oy kullandı. Wikipedia‘nın arkasındaki kar amacı gütmeyen Wikimedia, bu yılın başlarında kripto para politikasını yeniden değerlendirme sürecini başlattı.

Molly White tarafından Ocak ayında kripto kabulünü durdurma önerisi oluşturuldu. Kripto para birimlerinin “son derece riskli” yatırımlar olduğunu ve Wikipedia’nın ana akım kabulüne katkıda bulunduğunu savundu. Teklife göre, kripto ile ilişkilendirilmek Wikimedia Vakfı için itibar riski oluşturuyor. Elbette katkıda bulunan kişi, iş kanıtı konsensüs algoritmasının (PoW) çevreye oldukça zarar verdiğini de belirtti.

Son olarak, kripto para bağışlarını yasaklamak, kuruluşun geçen yıl aldığı tüm katkıların yalnızca %0,08’ini oluşturduğundan, kâr amacı gütmeyen Wikimedia’ya finansal olarak zarar vermez.

Çoğunluk Karar Aldı

Topluluk üyelerinin yüzde yetmiş biri önerinin lehinde oy kullandı. Teklife karşı oy verenlerin bir kısmı bile, kripto para yanlısı değildi. Bir kullanıcı, kripto para birimlerinin “aptal” ve “kötü niyetli” olduğunu söyledi ancak bunları bağış olarak kabul etmenin bir sakıncası olmadığını savundu.

Küçük bir kripto savunucusu azınlığı, kriptonun kullanıcı özgürlüğü değerleriyle uyumlu olduğunu ve gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar için kredi kartlarından ve PayPal gibi hizmetlerden daha erişilebilir olduğunu savundu.

Oylamanın sonuçları bağlayıcı olmadığı için vakfın kripto para kabul etmeyi bırakıp bırakmayacağı henüz kesinleşmiş değil. Wikimedia Vakfı, 2014 yılında Coinbase aracılığıyla Bitcoin bağışlarını kabul etmeye başladı. Daha sonra, Ethereum ve Bitcoin Cash için de destek ekledi.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş herhangi bir kripto para birimi tutmuyor ve BitPay ödeme işlemcisi aracılığıyla otomatik olarak ABD dolarına bağışları dönüştürüyor. Mozilla Vakfı da kısa süre önce kripto para bağışlarını askıya almış ancak gelen tepkiler üzerine PoW (iş kanıtı algoritması örn:Bitcoin) harici algoritmalarla çalışan kripto paraların bir kısmıyla bağış kabul edeceklerini açıklamıştı.