kripto-paralar-neden-dustu?-uzmanlarin-kripto-para-yorumu!

Kripto Paralar Neden Düştü? Uzmanların Kripto Para Yorumu!

FOMC tutanakları öncesinde düşüşe geçen kripto paralar henüz toparlanabilmiş değil. Peki bu düşüşün arkasındaki asıl sebep neydi? Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 43.000 doların da altına sarktı ve 42.850 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Gün içinde en düşük 42.725 dolara kadar düşen Bitcoin negatif görünümünü devam ettiriyor.

Uzmanların Kripto Para Yorumu!

Altcoinlerin bir bütün olarak düşüşü BTC tarafında yaşanan geri çekilmeden kaynaklanıyor. Peki Bitcoin’in yeniden toparlanabilecek mi? Decentrader’dan Filbfilb, destek ve direnç bir yana, her şeyin Bitcoin fiyat hareketinin yıllık pivotu ile ilgili olduğunu söylüyor. Yeni araştırmalar, Bitcoin (BTC) “önemli” bir noktada ve “önümüzdeki aylar” boyunca onu etkileyebilecek makro güçlerle karşı karşıya diyor.

8 Nisan’daki en son piyasa güncellemesinde, Decentrader, Bitcoin’in “yıllık pivot” fiyatına daha fazla dikkat gösterilmesini istedi. Bu ay iki kez yeniden testte 43.000 dolar destek verdikten sonra, Bitcoin 50.000 dolar civarında yönü tersine çevirerek piyasa duyarlılığını deldi. 1 Ocak’tan bu yana BTC fiyat direnci tavanını işaretlediği için, 2022 için açılış fiyatı olan 46.200 doların altındaki hareketi tutmak oldukça zordu.

Daha düşük seviyeler tekrar ziyaret edildiğinde, 40.000 dolar veya daha düşük seviyeler akıllara geliyor. Ancak Decentrader için boğaların tutacağı bölge zaten burada.

Kripto para uzmanı analist Filbfilb, şunları söyledi;

“Bitcoin, son 4 yıllık döngü ayı piyasalarının hiçbirinde kırılmamış bir seviye olan Yıllık Pivot’tan reddedildi. Bu, oldukça olası olmasına rağmen, haftalık yaklaşık 43 bin dolarlık ana destek/direnç seviyesini kıran, hopium enjeksiyonu yapan boğalar için bir hayal kırıklığı oldu”.

Mevcut senaryo gerçekten BTC/USD için bir “ayı piyasası” aşamasını temsil ediyorsa, özellikle daha yüksek zaman dilimlerinde pivotun üzerinde bir kapanış sadece yükseliş değil aynı zamanda tarihsel olarak olağandışı bir olay olacaktır.

“Yıllık pivotun üzerinde bir kırılma, 4 yıllık döngü normundan bir kırılma olacaktır ve Bitcoin‘in önemli ölçüde daha yüksek fiyatlara doğru yola çıkacağını gösterebilir, ancak kısa vadede, haftalık seviyenin boğalar tarafından desteklenmesi gerekiyor. Konsolidasyona geri dönmekten kaçınmak için buna ihtiyaç var”.

Kripto Paralar Neden Düştü?

Analistler, Birleşik Devletler Federal Rezerv’in bilanço indirimlerinin muhtemelen stokları ve risk varlıklarını baskı altına alacağı konusunda hemfikir, Bitcoin bu nedenle baskı görmeye devam edecek. Son düşüşünde temelinde bu var. Filbfilb, Fed’in eyleminin “önümüzdeki aylarda” BTC fiyat hareketini etkileyebileceğini savunarak bu gelişmelere dikkat çekti.

Öte yandan Ukrayna gerilimi sebebiyle FED’in hamleleri risk varlıklarında çarpan etkisi gösteriyor. Küresel belirsizlik risk piyasalarını aşağıya çekiyor. Elbette başta kripto paralar geliyor.

Bununla birlikte, Bitcoin’in ne kadar düşebileceği, likidite yakalamalarına bağlı olabilir. Türev fonlama oranları aracılığıyla gösterilen duyarlılık, spot fiyat hareketinin zayıflamasına rağmen yukarı yönlü hareket etmeye devam ederek, aşağı yönlü bir tasfiye kademesi olasılığını artırıyor. Coinglass‘ın gösterdiğine göre, bu hafta Ocak ayından bu yana en büyük long tasfiyeleri yaşandı. Filbfilb, spot fiyatın hem üstünde hem de altında likiditenin, her iki yönde de bir sıkışma potansiyelinin yüksek kaldığı anlamına geldiğini ve potansiyel yukarı yönlü hedefin hala 50.000 doların üzerinde olduğunu yazdı.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.