kripto-para-yasasina-yonelik-onemli-gelisme!-yasa-neden-askiya-alindi?

Kripto Para Yasasına Yönelik Önemli Gelişme! Yasa Neden Askıya Alındı?

Kripto Para Yasasına Yönelik Önemli Gelişme! Yasa Neden Askıya Alındı?

Okuma Süresi: 2 Dakika

Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortizo Perşembe günü, bekleyen kripto para yasasını, yasaya kara para aklamayla mücadele konusunda katı maddeler eklenene kadar imzalamayacağını söyledi. Karar, kripto borsaları ve halihazırda yeni pazara girmeye hazırlanan firmalar üzerinde baskı yarattı.

Panama Devlet Başkanı, Kripto Para Yasasını Beklemeye Aldı

Panama yasama meclisi geçtiğimiz ay kripto para birimlerinin kullanımını ve ülkedeki kripto borsalarına lisans verilmesini düzenleyen yasayı onayladı. Bununla birlikte, cumhurbaşkanı tasarıyı imzalayana kadar, Panama’daki kripto paranın benimsenmesi belirsizliğini koruyor.

Bloomberg’in haberine göre Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortizo, Panama’nın kara para aklama ve diğer mali suçların hedefi olması nedeniyle kara para aklamayla mücadele kurallarının ülke için çok önemli olduğuna inanıyor. Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Panama’yı kara para aklamayla mücadele hükümlerinin zayıf olduğu “gri listeye” ekledi.

Panama Devlet Başkanı, kripto para yasası hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Şu an elimdeki yeterli olmayan bilgilerle cevap vereceksem o kanunu imzalamam. Kanunda kara para aklama faaliyetleriyle ilgili hükümler varsa çok dikkatli olmalıyım. Kara para aklamayla mücadele faaliyetleri bizim için çok önemli.

Cortizo yönetimi şu anda kara para aklamayı, terörün finansmanını ve mali suçları önlemek için FATF‘nin tavsiyelerini uygulamaya çalışıyor. Aslında, kara para aklamayı önleme kuralları kripto düzenlemesi için faydalıdır. Ülkede kripto varlıklarının kullanımı ve ticarileştirilmesi, denizaşırı finansal hizmetleri daha da geliştirebilir.

Kripto varlıklarının özel ve kamu kullanımı, Panama‘daki finansal hizmetler sistemini iyileştirecek. Ayrıca, bankalar kripto dostu hale gelecek ve kripto varlıkları yüksek internet kullanımı nedeniyle banka hesabı olmayanlara yardımcı olabilir.

Panama milletvekili Gabriel Silva, tasarının kripto varlıklarının alım satımına ve kullanımına, dijital menkul kıymetlerin ihracına, yeni ödeme sistemlerine ve değerli metallerin tokenleştirilmesine izin verdiğini iddia ediyor.

Ancak uzmanlar, kripto para kabulünün Panama’yı finansal şeffaflıktan yoksun bir yer haline getirebileceğini düşünüyor. Kripto ödemeleri, Panama’yı kötü bir konuma getirebilecek durum tespiti süreçlerini atlıyor.

Borsalar Panamada Faaliyet Göstermeye Hazırlanıyor

Meclis kripto yasasını geçtikten sonra kripto borsaları ve firmaları Panama’ya girmeye hazırlanıyor. Kripto türev borsası Deribit, KYC kurallarını genişletirken daha önce Panama’ya taşınmıştı. Şimdi, genişlemek isteyen kripto firmaları ve borsaları belirsizlikle karşı karşıya.

Panama’da dijital varlıklara, NFT‘lere, Metaverse vb. ilgi, halkı arasında popüler hale geldikçe kripto benimsemesi artıyor. Blockchain teknolojisinin kullanımı hükümet tarafından özel olarak değerlendirilmektedir.