kripto-para-yasasi-senatodan-gecti!-tesvikler,-yasaklar-ve-digerleri!

Kripto Para Yasası Senatodan Geçti! Teşvikler, Yasaklar ve Diğerleri!

Dünyanın farklı ülkelerinde kripto paraların düzenlemesi için yoğun mesai harcanıyor. Peki son durum ne? Brezilya Senatosu bu konuyla ilgili bugün önemli bir adım attı ve kripto para yasasını onayladığını duyurdu. Yasa, Brezilya Devlet Başkanının kripto pazarını denetlemek için bir düzenleyici kurum belirlemesine veya oluşturmasına izin verecek.

Kripto Para Düzenlemesi

Brezilya’daki kripto para piyasasını düzenleyen yasa tasarısının bu yılın ilk yarısında Ulusal Kongre tarafından onaylanması bekleniyor. 2015 yılından bu yana Temsilciler Meclisi’nde görüşülen yasa, ilk turda onaylandı. Senato, Senato Ekonomik İşler Komitesi tarafından zaten onaylanan başka bir kripto odaklı yasa tasarısına ekledi.

İki yasa koyucu, Senatör Irajá Abreu ve Milletvekili Aureo Ribeiro bu tekliflerin raportörü konumundadır. Aynı zamanda Senato oylamasına gönderilecek tasarının birleşik bir metnini hazırlıyorlar.

Senatör Irajá şunları söyledi;

“Çok iyi bir iş çıkaran Oda raportörü ile temas halinde her şeyi yapıyorum. Merkez Bankası’nın teknik ekibi de çok yardımcı oldu. Metinler birbirine benziyor ve tek bir metinde birleşiyor”.

Irajá, Senato başkanı Rodrigo Pacheco’nun birleşik tasarıyı Nisan ayında genel kurul oylamasına sunmasının beklendiğine de dikkat çekti.

“Projeleri bir araya getirerek, tasarının onaylanmasını hızlandırdık. Brezilya’yı uluslararası anlaşmalara uyarlamanın yanı sıra daha güvenli bir iş ortamı için pazar talebi ve sahtekarlığı önlemek için suç sınıflandırmasına ihtiyaç var”.

Bitcoin Yasal Para Birimi Olmuyor

İlk bakışta umut verici olsa da burada onaylanan yasa ile El Salvador’un Bitcoin’i kabul etmesi arasında dağlar kadar fark var. Brezilya hükümeti piyasanın regüle edilmesini hedefleyen bir çalışmaya eğildi ve bu çalışmalar tamamlandığında Bitcoin ülkede yasal para birimi olmayacak.

Önerilen yasa, Brezilya Devlet Başkanının kripto para birimleri için kurallar oluşturmaktan sorumlu bir federal oluşum belirlemesine izin verecek. Başkan ya yeni bir düzenleyici oluşturacak ya da bu işlevi ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (CVM) ya da Brezilya Merkez Bankası’na (BC) devredecek.

Düzenleyici, kara para aklamayı ve varlıkların gizlenmesini önlemek için piyasa yönergelerini tanımlamaktan ve uluslararası standartlara uygun normlar oluşturmaktan sorumlu olacaktır. Tasarıda ayrıca, kripto para hizmetlerinin sağlanmasında dolandırıcılık yapanlar için para cezasına ek olarak dört ila sekiz yıl hapis cezası da öneriliyor.

Tasarıda vurgulanan bir diğer nokta, kripto madencilerinin Brezilya’da mağaza açmaları için bir dizi teşvik. ASIC’lerin ülkeye ithalatını vergilerden muaf tutmayı teklif ediyor.