kripto-para-piyasasinin-degeri-2-trilyon-dolari-asti!

Kripto Para Piyasasının Değeri 2 Trilyon Doları Aştı!

Kripto para piyasasının amiral gemisi Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri 2 trilyon doları aştı. Coinmarketcap verilerine göre, 9.115 kripto para birimi ile birlikte son 24 saatte kaydedilen %2.6’lık artışla toplam kripto para piyasasının değeri bugün itibarıyla 2 trilyon doları gördü.

Piyasa Hakimiyetinde Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Etkisi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve en popüler ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) toplam piyasa kapitalizasyonu içerisinde pastadaki en büyük paya sahip iki dev olarak kayıtlara geçti.

Visa, PayPal, Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi köklü finans oyuncularının kripto para birimleri adımları, yatırımcıların kripto para endüstrisini benimsemesinde önemli rol oynadı. Bitcoin’in geçen yıl kaydedilen rallisi, hükümetler ve merkez bankaları tarafından koronavirüsle ilgili trilyon dolarlık teşvik paketlerinin piyasaya enjekte edilmesi ile birlikte lider kripto para biriminin yatırımcılar için enflasyona karşı güvenli liman olabileceği iddiaları ile alevlendi.

En popüler ikinci kripto para birimi olan Ethereum’da merkezsiz ve NFT’ler sayesinde yaşanan büyümenin sonucu olarak ETH değeri bir hayli arttı. Öte yandan ETH 2.0 ile birlikte Ethereum ağında kilitlenen toplam varlıkların değeri de rekor seviyeler ulaştı.

Diğer Kripto Para Birimleri

Kripto para endüstrisinin son ayağı, diğer kripto para birimleri tarafından destekleniyor. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yılbaşından bu yana p seviyelerinden şu an V’ya kadar düştü. Toplam kripto para piyasa değerinin geçtiğimiz ocak ayında 1 trilyon doları ilk kez görmesinin ardından yalnızca 3 ay sonra bu oran ikiye katlanarak 2 trilyon doları aştı. Lider kripto para birimi Bitcoin ise 3 aylık sürede 580 milyar dolarlık piyasa değeri seviyesinden 1.1 trilyon dolarlık piyasa değerine tırmandı.