kripto-para-piyasasindaki-en-buyuk-kaybim!-nasil-200.000-tl-kaybettim

Kripto Para Piyasasındaki En Büyük Kaybım! Nasıl 200.000 TL Kaybettim

Kripto Para Piyasasındaki En Büyük Kaybım! Nasıl 200.000 TL Kaybettim

Kripto para piyasasında yatırım yapan kişiler büyük karlar elde edebileceği gibi büyük zararlarla da karşı karşıya kalabiliyor. Ben ise kripto para birimleri ile 2018 yılında tanıştım ve o günden bugüne pek çok kripto para birimine yatırım yaptım. Yaptığım bu yatırımlardan kar veya zarar ettim.

Ancak bu makalede bana pahalıya patlayan bir deneyimi sizlere anlatacağım. Şimdiden iyi okumalar.

Kripto Para Piyasasındaki En Büyük Kaybım

2018 yılında kripto paralar ile tanıştığım ilk zamanlarda kripto paraların, her yerde kullanılmaya başlayacağını, pek çok insan tarafından benimseneceğini yani kısacası bu noktaya gelebileceğini tam olarak öngörememiştim. Dolayısıyla bu alanda yatırım yaparken çekinceli davranıyordum.

Zamanla kripto para birimleri ile daha fazla haşır neşir olmamla birlikte bu alandaki yatırımlarımın miktarını da arttırdım. Ancak kripto para birimlerindeki yüksek volatilite, benim zaman zaman kar etmemi sağlarken zaman zaman da zarar etmeme neden oldu.

Yatırımlarımı genel olarak merkezi borsalarda yaparken, henüz listelenmemiş projelere yatırım yapma fikri kafamı kurcalamaya başladı ve henüz hiçbir borsada listelemesi olmayan Avalanche ekosistemindeki bir projeye yatırım yaptım: Lydia Finance (LYD)

O dönemde başta Lydia Finance’a 2.000 dolarlık bir yatırım yaptım ve piyasanın yukarı yönlü olmasından dolayı kar elde etmeye başladım. Daha sonrasında 8.000 dolar değerinde bir LYD alımı daha gerçekleştirdim ve bu projeye yatırımımı 10.000 doların üzerine çıkarttım.

LYD’nin artışa geçmesiyle ve dolar kurunda yaşanan artışla birlikte bu projedeki yatırımım yaklaşık olarak 200.000 bin TL seviyelerine ulaştı.

Ancak yukarıda da belirttiğim gibi kripto para piyasasındaki yüksek volatilite ve yatırım yaptığım bu proje, benim yatırımımın büyük bir kısmını kaybetmeme neden oldu.

Öyle ki Lydia Finance, başta lider kripto para birimi Bitcoin olmak üzere piyasanın hızlı bir şekilde çöküşe geçmesiyle birlikte zaman içerisinde çakıldı.

Şu anda ise bu projedeki yatırımımın toplam değeri 623 dolara gerilemiş durumda.

Benim bu projedeki kaybımın ana nedenlerinden biri proje hakkında çok fazla araştırma yapmadan yüklü miktarda yatırım yapmam oldu. Dolayısıyla siz değerli okurlarımızın da bu hatalara düşmemesi için yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken konuları alt kısımda açıklamaya çalıştım.

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Kripto para birimine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, önceden düşünmeniz gereken beş şey var. Gelin kripto para birimlerine yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken konulara göz atalım.

Asla Kaybetmeyi Göze Alabileceğinizden Fazla Yatırım Yapmayın

Kripto paralar piyasasında yatırımcıların dikkat etmesi gereken ilk husus, yatırımcıların her şeyi kaybedebileceklerinin tamamen farkında olmaları ve yatırımlarının 0’ünü kaybetme risklerinin bulunduğun bilmesi gerekiyor.

Elbette, bazı durumlarda yeni başlayanlar için şans her zaman olacaktır, ancak piyasanın yüksek volatiliteye sahip olmasıyla birlikte dikkate alınması gereken pek çok şey var.

Kendi Araştırmanızı Yapın

Paranızı yatırmak söz konusu olduğunda, özellikle de lisanslı bir finansal danışman olmayan birine asla güvenmeyin.

Yatırım yapacağınız proje yeni bir projeyse, yatırım yapmadan önce daima kendi araştırmanızı ve durum tespitinizi yapın. Ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde, potansiyel kripto para yatırımlarını araştırma konusunda çok daha gayretli olacaksınız.

Sağduyuyu kullanın: 100X Kazanç Vaatlerinden Uzak Durun

Birisi size yeni bir kripto para projesinin 100 kat kazanç sözü veriyorsa, bu noktada çok dikkatli olmanız gerekiyor. Elbette, yeni çıkan projelerin değerinin hızla yükseldiği ve akıllara durgunluk veren getiriler sağladığı bazı durumlar var. Ancak bu çok çok azdır.

Asla FOMO’ya Göre Hareket Etmeyin

Yeni kripto para birimlerinin çoğu, çok fazla yutturmaca ile piyasaya çıkıyor. Agresif PR kampanyalarından ünlülerin onaylarına kadar bu, birçok yatırımcının düşünmeden körü körüne atlamasına neden olabilir çünkü FOMO‘nun (kaçırma korkusu) kurbanı olurlar.