kripto-para-piyasasinda-2021-yilinda-gerceklesen-5-buyuk-olay!

Kripto Para Piyasasında 2021 Yılında Gerçekleşen 5 Büyük Olay!

2021 yılının kripto para birimleri adına çılgın bir yıl olduğunu söylemek neredeyse yetersiz kalır. Bitcoin zirveler kaydederken aynı zamanda bir ülkede tam meşruiyet kazandı. Bununla birlikte Shiba Inu ve Dogecoin gibi meme coin’ler şaka olmaktan çıkıp akıllara dutgunluk veren kazançlar sağladı. Kripto para sayısı 16.000’in üzerine çıktı ve genel piyasa değeri ilk kez 3 trilyon doları aştı.

El Salvador’un Bitcoin Hamlesi

El Salvador’un 40 yaşındaki Başkan’ı Nayib Bukele, ilk olarak haziran ayında Miami’deki Bitcoin 2021 Konferansı sırasında Bitcoin’i yasal para birimi yapma fikri ortaya atıldı. Bukele; Bitcoin’i tanıtmanın, El Salvador’un gelişmekte olan bir ülke olmaktan sanayileşmede ilerlemiş ve gelişmiş bir ulus olmaya geçişinin katalixörü olacağını umduğunu belirtti. Bunun ardından birkaç gün sonra, Bitcoin Yasası olarak adlandırılan bir karar, haziran ayında onaylandı.

Ardından eylül ayında El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi yapan ve 2001’de yerel para birimi olarak konumlanan ABD Doları ile aynı statüye yükselten dünyadaki ilk ülke oldu.

Dogecoin, Piyasa Değeri Sıralamasında İlk 10’a Girdi

Dogecoin, 2013 yılında bir şaka kripto para birimi olarak yola çıktı. Ancak bugün, meme coin’den şüphe duyan tüm yatırımcılara rağmen DOGE 2021’de piyasa değerine göre ilk 10 kripto paranın içerisinde yer aldı. Şu anda Dogecoin Google’da en çok aranan kripto paralardan biri haline geldi. Hatta Tesla, bazı ürünleri için Dogecoin’i ödeme yöntemlerine ekledi. Dogecoin’in inanılmaz rallisi, milyarder iş insanı Elon Musk tarafından körüklendi.

Shiba Inu, Dogecoin’i Geride Bıraktı

Dogecoin’in popülaritesinin akabinde Shiba Inu, muazzam seviyelere yükselerek DOGE’a meydan okudu. Dogecoin katili olarak kendini lanse eden SHIB, hype trenine atlayarak Dogecoin’i piyasa değeri açısından bir süreliğine geride bırakmayı başardı. Shiba Inu önde olmak üzere Dogecoin ile birlikte iki şaka kripto para, piyasa değeri sıralamasında ilk 10’da yer aldı. Hiçbir temel değer taşımayan bu kripto paraların artış trendi kitleleri birdenbire zafer sarhoşu yaparken, hırslı kesime büyük kayıplar yaşattı.

Ağustos 2020’de piyasaya sürülen SHIB, büyük ölçüde token’ı destekleyen hevesli bir yatırımcı grubu olan Shib Army sayesinde astronomik bir ralli gördü. SHIB fiyatı yıl içerisinde D.000’den fazla arttı. Dogecoin ise yaklaşık olarak %3.600 yükseliş kaydetti.

Bir NFT 69 Milyon Dolara Satıldı

Mart ayında Beep olarak bilinen sanatçı Mike Winkelmann, tarihin en pahallı dijital sanat eserini satarak tarihe geçti. 5.000 günlük çalışmayı içeren “Everydays: The First 5.000 Days” adlı NFT’sini açık artırmada 69.3 milyon dolara alıcı buldu. Sanatçı, sadece sanat üretmeye devam ettiğini belirtti.

Satın almanın ardındaki çılgınlık, NFT‘lerin popülaritesindeki artışa bağlanıyor. İnsanlar NFT’leri satın aldıklarına blok zincirindeki benzersiz eserleri ile hak kazanırlar ve bunun değişimi imkansızdır.

Bu Tuhaf Proje, Anayasayı Ele Aldı

Bir grup ilginç fikirli insan, ABD anayasasının bir versiyonunu satın almak için yaklaşık 46 milyon dolar topladı. Kulağa saçma gelse de DAO, Citadel CEO’su Ken Griffin’in umutlarını boşa çıkarıp kendisi için kaydedilen Sotheby’s müzayedesini kaybetti. Yaklaşık 17.000 kişiden oluşan ve ilginç bir şekilde organize edilen bir grup olan ConstitutionDAO girişimi, manşetlerde yer aldı. DAO, müzayedeyi kaybettikten sonra dağılırken merkezsiz gücünü açıkça ortaya koydu.