kripto-para-karsiti-kongre-uyesi-sherman’dan-yeni-“yasak-tasarisi”

Kripto para karşıtı Kongre üyesi Sherman’dan yeni “yasak tasarısı”

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve Rus oligarklara uygulanan sert yaptırımlar devam ederken, bu yaptırımların kripto para işlemleriyle aşılabileceği iddiaları da özellikle geçtiğimiz haftalarda çok konuşulmuştu.

Konuyla ilgili kripto para karşıtlığıyla bilinen ABD Kongre üyesi Brad Sherman’dan yeni bir yasa taslağı sunuldu. Kongre’nin resmi internet sitesinden yayımlanan yasa taslağında çok az detay verilmesi ve Brad Sherman dışında başka hiçbir katılımcı olmaması da dikkat çekiyor.

Yasa taslağının resmi başlığında “Yaptırımlara tâbi olan Rus kişilerin, bu yaptırımları delmek için kripto para kullanımına ilişkin yaptırımlar ve diğer amaçlar için yaptırım uygulamak.” yazıyor. Taslakla ilgili başka bir detay ise resmi sayfada şu an için bulunmuyor.

Elizabeth Warren da taslak hazırlıyor

Bir başka kripto para karşıtı olan Kongre üyesi Elizabeth Warren’ın da, Rus oligark ve vatandaşlara yönelik kripto para yaptırımlarını da içeren bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığı biliniyor ancak Warren’ın bu taslağı ne zaman sunacağı konusu hala belirsiz.

“Şu ana kadar kripto para kaçışı görülmedi”

Devlet yetkilileri arasındaki yüksek kontrol ve tartışma durumuna rağmen, Rus oligarkların yaptırımlardan kaçınmak için kripto para kullandığına dair neredeyse hiçbir kanıt ve gösterge olmadığı belirtiliyor. Geçen hafta, Mali Suçları Uygulama Ağı konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı. Kurum yöneticilerinden Him Das, “Kripto para gibi yöntemler kullanarak yaptırımlarımızdan yaygın bir şekilde kaçıldığını görmedik” demişti.

Sherman Finansal Hizmetler Komitesi toplantısına damga vurmuştu

Bilindiği üzere ABD Kongresi Finansal Hizmetler Komitesi’nde Aralık ayı başında çok önemli bir kripto para toplantısı düzenlenmiş ve endüstrinin önemli isimleri burada Konfre üyelerinin sorularını yanıtlamıştı.

Sherman ise ciddi bir havada giden toplantıya soğuk esprileri ve verdiği yanlış örneklerle damga vurmuştu. Sherman, “Bitcoin’in yerini Ethereum alabilir. Ethereum’un yerini de DOGE, onun yerini de Hamster coin alabilir.” sözleriyle sosyal medyanın da gündemine oturmuştu.

Sherman 2019 yılında da kripto paraların tüm ülkede yasa dışı ilân edilmesini öneren de bir yasa tasarısı sunmuştu.

The post Kripto para karşıtı Kongre üyesi Sherman’dan yeni “yasak tasarısı” appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.