korku-artiyor!-bitcoin-ve-altcoinler-neden-dustu?

Korku Artıyor! Bitcoin ve Altcoinler Neden Düştü?

Son 24 saatte 42.727 dolara kadar düşen Bitcoin bir süredir 44.000 doları altında kapanışlarına devam ediyor. Daha önce 44.000 doların birçok analist tarafından kritik nokta olarak işaretlendiğinden bahsetmiştik. Bu seviyenin altında daha fazla günlük kapanış görmemiz yeniden 37.000 dolara bir düşüşün kapılarını aralayabilir. Peki kısa vadede neler bekleniyor?

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC), Bitcoin 2022 konferansının BTC fiyat performansını düşürmeye başlamasıyla birlikte 7 Nisan’da sahiplerini hayal kırıklığına uğrattı. Özellikle akşamüzeri konuşmaya başlayan Saylor ile Bitcoin’in 43.000 dolara gevşemesi eş zamanlı yaşandı.

Merkez bankası parasal sıkılaştırması, yani ABD Federal Rezervinin atacağı adımlar yatırımcılar tarafından yakından izleniyor. Bloomberg Intelligence baş emtia stratejisti Mike McGlone, gün içinde yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Bitcoin ve ham petrol ve bakır gibi makroekonomik açıdan hassas emtialara yönelik en büyük rüzgar, olası borsa düşüşlerinden kaynaklanıyor. Fed, enflasyon mücadelesini hızlandırdıkça yakın vadeli riskler artıyor”.

ABD borsaları Türkiye saatiyle 16:30’da negatif açıldı.

Bitcoin (BTC) Yorum

Daha önce FED, kabaca 9 trilyon dolarlık bilançosunu mayıs ayından itibaren ayda 95 milyar dolar azaltmayı planladığını açıklamıştı. Rusya-Ukrayna savaşından sonra gelen misilleme yaptırımlarından kaynaklanan zincirleme etkiler, savaş öncesi seviyelerin üzerinde işlem gören Rus rublesinin beklenmedik başarılarına rağmen, piyasaları negatif etkiliyor.

Piyasa hissi kötüye gidiyor. Farkındaysanız son yükselişte de yatırımcıların büyük kısmında bir inançsızlık vardı. Nitekim öyle de oldu. Popüler kripto para analisti Crypto Ed, Bitcoin’in kısa vadeli görünümünün negatif olduğunu söyledi. Perşembe günü Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksinde keskin bir düşüş yaşandı. Bu veri yatırımcıların psikolojisini net biçimde gösteriyor.

Bu yıl ilk kez “açgözlülük” bölgesine ulaştıktan sonra, klasik duygu göstergesi, son iki günlük kayıpların ardından “korku” bölgesine geri döndü. Bitcoin’in hızla 44.000 doların üzerinde tutunması gerekiyor. Özellikle bu bölgenin yakından izlenmesi önemlidir, düşüşün devam ettiği senaryoda 39.000 ve sonrasında 37.000 dolar bölgelerinde daha derin dipler yaşayabiliriz. Bu durumda altcoinlerde parası olan yatırımcıların da zararı katlanacaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.