jed-mccaleb,-xrp-fiyatini-baskilamaya-devam-ediyor:-yine-satis-yapti

Jed McCaleb, XRP Fiyatını Baskılamaya Devam Ediyor: Yine Satış Yaptı

Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi XRP, yaşadığı son yükselişten sonra şu an düzeltme yaşıyor ve yaşamak zorunda bırakılıyor olabilir.

Ripple Labs Kurucusu Satışa Devam Ediyor

Ripple Labs kurucu ortaklarından Jed McCaleb bu duruma öncülük ediyor ve yine yüklü satışlar yapmaya hazırlanıyor. McCaleb, ilk CTO’su olduğu Ripple’dan ciddi bir kurucu payına sahip olarak ayrıldı ve hala elindeki XRP’leri satmaya devam ediyor.

Jed McCaleb’in şimdi de 194 milyon dolara tekabül eden 140 milyon adet XRP satışı yaptığı ortaya çıktı. Blockchain araştırmacısı Leonidas Hadjiloizou konu hakkında yaptığı açıklamada McCaleb’in elindeki XRP’leri bitirmeye çok yaklaştığını da ifade etti.

140 Milyon XRP Satıldı

XRPscan verilerine göre ünlü isim 140 milyon XRP’yi “tacostand” adı verilen cüzdanından aktardı ve bu işlemlerin ilkini 8 Nisan tarihinde yaptı. 8 Nisan tarihinden bu yana da işlemlerin aralıklı olarak devam ettiği görülüyor.

XRPscan verilerinin devamında ise McCaleb’in sadece bugün bile 22 milyon adet XRP sattığı görülüyor. Bu da fiyatı 31 milyon dolarlık hacim bazında etkilemiş olabilir. XRP’nin 24 saatlik hacmine bakıldığında bunun 15 milyar dolar olduğu görülüyor ve bu kadar düşük miktarda bir satış sanıldığı gibi satış baskısı oluşturamaz. Ancak buna rağmen McCaleb’in satış yapmaya devam ettiği haberinin etkisi ve FUD, hacmin bir anda kartopu etkisi ile büyümesini sağlayabilir.

McCaleb’in Elindeki XRP’ler Ne Zaman Bitecek?

McCaleb’in cüzdanına bakıldığında ise elinde 453.861.016 XRP kaldığı görülüyor. Tacostand cüzdanı 2013 yılında aktif edildi ve ünlü isim o tarihten bu yana belirli aralıklarla satış yapıyor. 2021 yılında ise bu satışların arttığı ve McCaleb’in elindeki XRP’lerin ticari hacme göre de ciddi anlamda azaldığı görülüyor.

Jed toplamda 9 milyar adet XRP payına sahipti ve 9 milyar adet XRP’yi belirli aralıklarla satarak bunu 450 milyona kadar düşürmeyi başardı. Leonidas ise konu hakkında yaptığı açıklamada ünlü ismin elindeki XRP’lerin tahmini olarak 2021 yılının sonunda bitmesini bekliyor. Tabii ki bunun için ticari hacmin de devam etmesi gerekiyor. McCaleb elindeki XRP’leri sadece hacme göre satabilmekte ve hacim düşük olursa satabileceği XRP miktarı da azalıyor.

XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 1,34 dolardan işlem görüyor ve piyasanın genel düşüşünün etkilerini yaşıyor.