israil,-yaklasik-1-milyon-dolar-degerinde-kripto-para-birimine-el-koydu!-iste-detaylar

İsrail, Yaklaşık 1 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Birimine El Koydu! İşte Detaylar

İsrail, Yaklaşık 1 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Birimine El Koydu! İşte Detaylar

İsrail hükümeti, yakın tarihte yaptığı bir açıklama ile Hamas ile bağlantılı bir şirketten yaklaşık 1 milyon dolar değerinde çeşitli kripto para birimlerine el koyduğunu duyurdu.

840 Bin Dolarlık Kripto Para Ele Geçirildi

İsrail makamları, sözde terörizmi finanse etmekle bağlantılı olduğu iddia edilen kişi ve şirketlere baskı yapmak için çabalarını sürdürmeye devam ediyor. Öyle ki en son örnekte, böyle bir şirketin 840.000 dolar değerinde çeşitli kripto para birimlerine ele koydu.

Yakın tarihli bir yerel rapora göre, ülkenin Savunma Bakanı Benny Grantz şirketin dijital varlıklarına el koyma emrini imzalarken öte yandan açıklanmayan kripto varlıklarında toplam miktarın 2,6 milyon NIS (yaklaşık 840.000 dolar değerinde) olduğunu belirtti.

Fonların Malach Ailesine ait olan al-Mathaddon borsasına bağlı olduğu bildirildi. Bazı kaynaklar ikincisinin Gazze’deki Hamas ile derin bağlantıları olduğunu iddia ediyor.

Bu, Gantz’ın yine al-Mathaddon’a ait 150 dijital cüzdana el konulmasını denetlemesinden sonra son birkaç ay içinde ikinci benzer kripto para ele geçirme olayı olarak karşımıza çıkıyor.

İsmi açıklanmayan kaynaklar, şirketin Hamed Ahmed Khundari’nin (aynı zamanda terörü finanse etmekle suçlanıyor) öldürülmesinin ardından operasyonlarını geliştirdiğini ve bahsi geçen fonların Hamas’a doğru yola çıktığını söyledi.

Terör Fonları Ele Geçirildi

Ülkenin Savunma Bakanı Beny Grantz açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Terör fonlarının peşine düşmeye devam edeceğiz. Hamas’a ve terör örgütünün geleneksel para transfer yollarını kripto para birimi aracılığıyla alt etme becerisine yönelik darbe, gelişen güvenlik sisteminde önemli bir araçtır.”

Daha önce, İsrail Terör Finansmanı ve Kara Para Aklama ile Mücadele Kurumu, kripto para birimleri de dahil olmak üzere bazı dijital finansal ürünlere yeni düzenlemeler getirmeyi planladığını söyledi. Suç faaliyetlerinde ve terör finansmanında kripto kullanımını azaltmayı amaçlıyor.