iota’da-kritik-guncellemeye-cok-az-kaldi:-iste-bilinmesi-gerekenler-–-mahsup.net

IOTA’da Kritik Güncellemeye Çok Az Kaldı: İşte Bilinmesi Gerekenler – Mahsup.net

IOTA 1.5 için son aşama olarak da bilinen Chrysalis aşama 2’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte ağ, büyük bir kilometre taşına hazır. IOTA ile Coordicide arasındaki köprü ağı, IOTA’yı tam olarak merkeziyetsizliğe taşıyacak olan Chrysalis, 28 Nisan 2021’de kullanıma sunulacak. 

Bu tarihten sonra IOTA’nın mevcut ana ağı, “eski ana ağ” olacaktır. Bir IOTA Vakfı resmi gönderisine göre, mevcut ana ağın yerini alacak altyapı zaten yerinde. Organizasyon şunları söyledi:

“Chrysalis ile ekip hem 21 Nisan hem de 28 Nisan’da her şeyi olabildiğince sorunsuz hale getirmek için son kısımları ve parçaları elden geçiriyor. Tüm bu geçiş senaryolarını test etmek için birden fazla altyapı örneği üzerinde testler yapılıyor.” 

Vakıf, Chrysalis’in ikinci aşamasının “Protokol için yeni bir başlangıç olduğunu” söyleyerek iç ve dış test uzmanlarının yardımıyla Firefly üzerinde göçü test ettiklerini söyledi. Ağustos 2020’den bu yana, kuruluş ve ağın geliştiricileri 2. aşama için yeni bileşenleri geliştiriyor. 

Bu bağlamda geliştirici ekibi Pollen testnet için çeşitli sürümler yayınladı. Bu bileşen, IOTA güvenliğini artırmaya yardımcı olacak bir itibar sistemi olan mana’yı tanıtacak.

Yazılım node’u Bee, alfa aşamasında piyasaya sürüldü. Geliştiriciler buna erişebilir ve tam Chrysalis geçiş desteğine sahip güncellenmiş bir panel ile bir Bee node’u çalıştırabilir. Chrysalis 2.0’ın en önemli iki bileşeni olan Akıllı Sözleşmeler ve Stronghold da ilk sürümleriyle yayınlandı. İlk bileşen için geliştiriciler, Polled’deki bazı değişiklikleri yansıtmak için entegrasyonu yenden düzenlemekte.

Stronghold için, geliştiriciler bileşeni harici denetim altına aldılar ve IOTA Vakfı tarafından ortaya konduğu gibi, “ölçümler için mikrosaniyeler kullanılıyor”. Organizasyon şunları söyledi:

“Stronghold’un dahili libp2p-noise tabanlı iletişim sandığını (crate) kullanarak multisig gerçekleştirme yöntemlerini belirlemek için IF kriptografi ekibiyle birlikte çalışıyoruz. Aslında, şimdi birincil odak noktamız bu sandığı ve işlemlerini doğrulamak ve onaylamaktır.”

IOTA güncellemesi, kullanıcılar için önemli bir adım 

21 Nisan 2021 Çarşamba günü, IOTA sahipleri, borsalar ve saklama hizmeti sunanlar; tokenlerini taşımaya başlayabilir. Süreç, Coordicide konuşlandırılıncaya kadar açık kalacak. Firefly kullanılarak geçişe başlamak için sahiplerin cüzdanlarına “seed” girmesi gerekecek. Daha sonra Chrysalis ağında bir EdDSA adresiyle yeni bir yeni bir anımsatıcı alacaklar. Bu adreste, kullanıcının token’ları bulunacak.  

Yazım sırasında IOTA,  son 24 saatte yüzde 11’lik bir kayıp ile 2.11 dolar civarından işlem görüyor. 

24 saatlik IOTA/USD grafiği. Kaynak: TradingView

IOTA’da Kritik Güncellemeye Çok Az Kaldı: İşte Bilinmesi Gerekenler – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.