ingiltere,-dijital-para-icin-bir-gorev-gucu-olusturdu

İngiltere, dijital para için bir görev gücü oluşturdu

Dijital paraların tüm dünyada kullanım alanlarının artmasıyla birlikte birçok ülke de er ya da geç bu teknolojiyi araştırmaya başladı. Çin, ABD, Avrupa Birliği ve Fransa’nın ardından şimdi de İngiltere, merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına başlıyor. Henüz net bir karar alınmasa da konuyla ilgili bir araştırma görev gücü oluşturuldu.

İngiltere Merkez Bankası’ndan bugün yapılan açıklamada, bir CBDC çıkarılması kararı alınsa bile bunun bankalardaki mevduatların ya da nakit paranın yerini alma amaçlı olmayacağı ve bunlarla birlikte kullanılmasının hedeflendiği belirtildi.

Şu ana kadar sadece geçen sene Mart ayında yayınlanan bir yazıyla sınırlı kalan Birleşik Krallık Dijital Parası için açıklanan bu uygulama, CBDC’nin ilk adımı olarak gösteriliyor.

Arkasında hem Merkez Bankası hem de Hazine Bakanlığı’nın olacağı bu görev gücü, dijital dünyadaki gelişmeleri de takip edecek ve ülkedeki muhtemel kullanım alanlarını araştıracak. Hazine Bakanlığı ayrıca yaptığı açıklamada blokzincir teknolojisinin finansal piyasa altyapısını geliştirmedeki rolünün de araştırıldığını belirtti.

Dünyada şu anda kadar CBDC konusunda en hızlı ve ileride olan ülke olarak Çin gösteriliyor. Ülkedeki CBDC çalışmaları son sürat devam ederken birçok bölge ve şehirde yüzbinlerce kişinin katılımının olduğu denemeler yapılıyor.

The post İngiltere, dijital para için bir görev gücü oluşturdu appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.