imf’den-kripto-iddiasi:-daha-kararli-adimlar!

IMF’den Kripto İddiası: Daha Kararlı Adımlar!

Uluslararası Para Fonu (IMF), daha sıkı sermaye kısıtlamaları olan gelişmemiş ülkelerde kripto kullanımının daha yüksek olduğunu iddia ediyor. Kriptolar, özellikle geçtiğimiz yıl ciddi bir trend yakaladı ve bazı ülkeler Bitcoin (BTC)’yi yasal bir ödeme aracı olarak benimsedi. Hatta bununla da kalmayıp çoğu ülke, kendi dijital para birimi hakkında araştırmalar yapıyor.

Gelişmemiş Ülkelerde Kripto

IMF, kriptoların yolsuzluk ve sermaye kontrolü için iyi bir araç olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla IMF, gelişmemiş ülkelerde bu kararlılık olmadığından bu ülkelerin kriptolara yönelmesini mantıklı buluyor. Uluslararası 55 ülkede yapılan bir ankette, kullanıcıların ülke içerisindeki para kısıtlamaları kaynaklı kriptoları tercih ettiği de görülüyor. IMF, geleneksel finans sektörünün gelişmiş olduğu ülkelerde kripto ihtiyacının daha düşük olacağını söylüyor. Ancak günümüzde Avrupa ve Amerika gibi ekonomik açıdan gelişmiş olan ülkeler dahi dijital para birimlerine yöneliyor.

Ayrıca IMF, yüksek enflasyon seviyelerine bakıldığında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin uzun vadede fiyat koruması açısından fiat para birimlerine oranla daha istikrarlı olabileceğini savunuyor. Gelişmemiş ülkelerde ülke sermayesine yabancı fonların girip çıkması da yasaklanabiliyor. Bu katı sermaye kontrol süreçlerine sahip ülkelerde IMF, kriptoların vergilerden ve hükümet düzenlemelerinden kaçmak için kullanıldığını belirtiyor. Yani aslında hükümetlerin baskısı, halkları kriptoya itiyor.

Kripto Düzenlemeleri

Bunlara ek olarak IMF, kriptoların yolsuzluktan elde edilen gelirler dahil olmak üzere yasadışı alanlarda da bir potansiyel araç haline geldiğini söylüyor. IMF, kara para aklama, dolandırıcılık ve terör finansmanı gibi yasadışı alanlarda kriptoların kullanılmasını engellemek için mutlaka hükümetlerin düzenlemeler yapması gerektiğini belirtiyor. Amerika ve Avrupa hali hazırda bu düzenlemelere başladılar. Tüm bunların ötesinde düzenleyiciler, Rusların operasyonlarını finanse etmek adına kriptolara başvurabileceğine dair endişelerini dile getiriyor.