i̇ngiltere-merkez-bankasi’ndan-kritik-bitcoin-açiklamasi:-devam-edecek!

İngiltere Merkez Bankası’ndan Kritik Bitcoin Açıklaması: Devam Edecek!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasındaki kaos gündeme yine regülasyon ve yasak söylentilerini getirdi. Uzmanlar küresel çapta bir düzenlemenin çözüm olacağını savunurken, İngiltere gibi önde gelen bazı ülkeler somut adımlar atmaya başladı.

Fed Para PolitIikası ve Ukrayna Savaşı

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe, Wall Street Journal tarafından düzenlenen bir konferansta yükselen faiz oranlarının kripto para birimleri üzerindeki baskıyı artırıp artırmadığı sorulduğunda, şu yanıtı verdi:

Evet, sanırım Fed’in faiz artırımı süreci devam ettikçe, Bitcoin gibi riskli varlıklardan çıkışların devam edeceğini düşünüyorum.

Cunliffe, ayrıca devam eden Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle daha fazla yatırımcının daha güvenli olduğu düşünülen varlıklara yöneldiğini belirtti. İngiltere Merkez Bankası geçen ay kripto paralara yönelik riskleri araştırmak için daha fazla bütçe ayırdığını açıklamıştı. İngiltere inovasyonu desteklerken bir yandan da sektöre yönelik temkinli ve kısıtlayıcı adımlar atıyor.

Ancak, bazı veriler uzun vadede piyasa için umut vaat ediyor. Yatırım şirketi Magnifi’nin CEO’su Vinay Nair, kısa süre önce piyasada yaşanan düşüşe rağmen yatırımcıların ilgisinin arttığını belirtti. Nair, yatırımcıların ve danışmanların, Bitcoin’in 30.000 doların altında işlem görmesine rağmen Bitcoin ile ilgili fonlara katılma eğilimlerinin devam ettiğini bildirdi. Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara ulaştıktan sonra, Bitcoin, Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 25.401 dolara geriledi.

Kripto Paralar G7 Zirvesi’nde

Fransız Merkez Bankası başkanı Francois Villeroy de Galhau Salı günü yaptığı açıklamada, kripto paraların düzenlenmesi konusunun bu hafta Almanya’da gerçekleşen G7 zirvesinde ele alınacağını söyledi.

Paris’te düzenlenen gelişmekte olan piyasalar konulu bir konferansta Villeroy, kripto para piyasalarındaki güncel krize atıfta bulunarak şu açıklamayı yaptı:

Piyasada meydana gelen sorunlar, küresel ölçekte bir düzenlemeye acil ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Avrupa Birliği MICA (kripto varlıklar için düzenleyici çerçeve) yasası ile somut adımlar attı. Muhtemelen bu hafta Almanya’daki G7 toplantısında bu konuları ele alacağız.

Sonuç olarak, artan faiz oranları, enflasyon ve devam eden ekonomik belirsizliğin neden olduğu ortam, Bitcoin gibi riskli varlıklar üzerinde olumsuz bir etki yaratmaya devam edecek.