hopr-kurucusu-sebastian-burgel,-hopr’in-nihai-hedefini-ve-2021-planlarini-anlatti

HOPR kurucusu Sebastian Bürgel, HOPR’ın nihai hedefini ve 2021 planlarını anlattı

Geçen yıl Binance Labs’tan 1 milyon dolar yatırım alan ve resmi olarak lansmanını yapan HOPR’ın kurucusu Sebastian Bürgel, sorularımızı yanıtlandırdı. Bürgel, kripto para evreniyle tanışma hikayesinden HOPR projesine kadar birçok konuya değindi.

“Bitcoin’le 2013’te tanıştım, Ethereum’la kripto evreni daha çekici geldi”

Sizi biraz tanıyabilir miyiz? blokzincir ve kripto paralarla nasıl tanıştınız?

“Birçokları gibi ben de kripto evrenine Bitcoin sayesinde girdim. 2013’ün sonlarıydı ve Zürih’te doktora öğrencisiydim. Bitcoin’den o dönemde çok etkilenmiştim ama bir finans insanı olmadığım için fazla para kazanabileceğimi düşünmedim. Kodlama konusunu ergenlik dönemimden beri hep sevdim. Dolayısıyla kripto evreni benim için Ethereum’un ortaya çıkmasıyla daha da çekici hale geldi. 30 Temmuz 2015 günü temel Solidity eğitimlerini almaya çalıştığım için, en verimsiz evden çalışma günüm olmuş olabilir. O dönem çok fazla şey çalışmadığından, daha çok şey öğrenmek adına Londra’daki Ethereum Devcon 1’e katıldım.. İşte o zaman Ethereum’un, uzun süredir beklediğim ikinci büyük iş olduğunu anladım. Örnek olarak internet gibi… Bir doktora araştırmacısı olarak işimden istifa ettim ve fintech girişimi Sonect’in kurucu ortaklarından biri oldum. (Önceden özel bir Ethereum zincirinde çalışıyordu) Daha sonra da blokzincir eğitim ve geliştirme şirketi Validity Labs’i kurdum. Hiçbir yatırım almadan şu anda 19 çalışanımız var. Buraya kadar geldik. Bu da HOPR’ın doğum yeri oldu.”

HOPR hangi sorunu çözüyor?

Sadece birkaç cümle ile HOPR’ın hangi sorunları çözdüğünü açıklayabilir misiniz?

“İnsanlar ve şirketler, metaverinin çekirdekteki bir bileşen olduğu veri gizliliği konusunda artık endişelenmeye başladılar. Veri iletimine Web2’yle yaklaşmak tüm dünyada şirketler ve insanlara çok büyük sorumluluk yükledi. Özellikle regülatörler belirleyici verilerin, ne olduğuna yönelik tanımlarını her geçen gün genişletiyorlar. Her sene trilyonlarca gigabayt verinin oluşturulduğu ve gönderildiği (sayının da giderek arttığı) dünyada güvenli ve özel veri transferi piyasası çok büyüdü, büyümeye de devam edecek. HOPR bunu, ilk merkezi olmayan “mixnet” sayesinde sağlıyor.”

“HOPR, her türlü veri transferinin güvenliğini sağlamak için tasarlandı”

HOPR hangi gerçek dünya kullanım alanlarına hitap ediyor?

“HOPR her türlü veri transferinin güvenliğini sağlamak için tasarlanmıştır, dolayısıyla bireyler, iş yerleri ve kurumlar bu teknolojiden faydalanabilirler. Bununla birlikte, özellikle ilgi çekici iki alan medtech ve IoT’dir. Medtech’te, insani bakımla ilgilenen şirketlerin, verilerin korunması çok sıkı regülasyonlarla sağlandığı için, bu konuya ciddi yatırım ayırmaları gerekmektedir. IoT’de ise birbirine bağlı olan cihazların hayatımızın her alanına gireceği fikriyle trilyonlarca dolar para bankalara konuluyor ancak bu cihazların üreteceği verilerin nasıl korunacağını düşünen çok az kişi var. HOPR düğümleri çok basit özelliklere sahiptir ve bu sayede cihazlar ile olan entegrasyonu kolaydır.”

“Ethereum ve diğer zincirler ile entegre olmayı planlıyoruz”

“Orta vadede Ethereum ve diğer zincirler ile cüzdanlar, düğümler ve sunucularla entegre olmayı planlıyoruz. Bu şekilde cüzdanınız HOPR aracılığıyla, bir Ethereum tam düğümüne veya Infura ile Alchemy gibi bir servis sağlayıcıya, ilk etapta sahip olmamaları gereken bilgilere erişim izni vermeden işlemleri sonuçlandırabilir. Gizliliğin önemli olduğu DeFi dünyasında da kimse sizin IP adresinizi ya da sizin bir merkeziyetsiz borsaya para gönderdiğinizi bilmemelidir.”

HORP token’ın işlevleri

HOPR ekosisteminde HOPR token’ın işlevi nedir? Düğüm çalıştırıcılarına ve kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlıyor?

HOPR token’ın 3 ana kullanım alanı var:

“Kullanıcılar HOPR ağından özel ve güvenli şekilde veri aktarımı yapmak istediğinde HOPR token ile ödeme yapabilirler. Düğüm çalıştırıcıları ise HOPR token’larını stake edebilirler ve veri aktarımından da ödül kazanabilirler çünkü veri aktarımını sağladıkları takdirde HOPR işlem ücreti de kazanıyorlar. Metaveri gizliliğini sağlayan işlemlerden de ciddi şekilde token dağıtılıyor ve bundan da yararlanabilirler. Son olarak HOPR token, 2021 yılının sonunda oluşacak olan HOPR DAO Birliği’nde oy kullanabilmenizi sağlar. HOPR DAO, merkeziyetsiz bir kurum yaratmak için İsviçre kanunlarının gerektirdiği kurallara uyar ve üye bireylerin kişisel bilgilerini saklı tutar.”

HOPR’da nihai hedef: “İyi bir altyapı görünmezdir”

HOPR token’ın son kullanıcı için sağladıkları nelerdir?

“İyi bir altyapı görünmezdir. Dolayısıyla burada nihai hedef, son kullanıcının, HOPR token’dan hatta HOPR’dan bile haberi olmadan, HOPR destekli cihazları ve hizmetleri kullanabilmesidir. HOPR token, hizmeti sağlamak için her zaman orada olacaktır. Ancak kripto paraların yayılmasını ve ana akım olmasını başarmak için yapılması gereken şey, insanların içinde kripto para ya da blokzincir teknolojisinin yer aldığını bile bilmediği hizmetlerden yararlanabilmesini sağlamaktır.”

“Her cihazda HOPR düğümü çalıştırmak mümkün”

Birçok ağda doğrulayıcı olmak karmaşık bir iştir ve teknik bilgi ister. Ortalama bir düğüm çalıştırıcısı için bu durumu HOPR nasıl basitleştiriyor?

“HOPR için en büyük öncelik erişilebilirliktir. Neredeyse her cihazda HOPR düğümü çalıştırabilmek mümkündür. Ayrıca bir tak-çalıştır donanım düğümümüz var. Bizi topluluk kanallarında anlatan kişiler, elçilerimiz, bu konuda herkese ciddi destek veriyor ve çok iyi geri dönüşler alıyorlar. Herkes, özellikle diğer gizlilik projelerine oranla, bizde düğüm çalıştırmanın ne kadar kolay olduğundan bahsediyor ve bizim test ağlarımıza katılıyorlar. Artık HOPR token’ını piyasaya sürdüğümüze göre, dokümantasyonumuzu genişletmeye ve deneyimlerin daha da basit ve akıcı hale getirilmesi için daha fazla rehber üretmeye başlamalıyız.”

2021 planları

HOPR için şu ana kadarki önemli kilometre taşları neler? 2021 için planlarınız hangi seviyede?

“Şubat ayında HOPR token’ı çıkarmamız bizim için çok büyük bir kilometre taşıydı. Bu bizim için, HOPR testnet katılımcılarının belirleyebildiği dağıtım mekanizması olan HOPR Genesis DAO gibi büyük bir yönetim deneyinin de sonucuydu. Önümüzdeki aylarda HOPR protokolünün yayılması ve staking’i çevrim içi hale getireceğiz. 2021’in ikinci yarısı için en önemli kilometre taşlarından biri de HOPR Association DAO’nun başlangıcı olacak. Böylece HOPR token sahipleri ciddi şekilde karar alma gücüne sahip olacaklar.”

“Türk topluluğumuzun ilgisi bizi mutlu etti”

HOPR’ın Türkiye’de çok kısa sürede oluşan büyük bir topluluğu var. Türkiye’de HOPR’a duyulan bu ilgiyle alakalı ne söylemek istersiniz?

“Türk topluluğumuzda çok ciddi bir büyüme gördük. Özellikle geçen ay… Sadece token’a değil, HOPR protokolüne duyulan bu ilgi ve bağlılık gerçekten bizi mutlu etti. Türkiye’de, güçlü ve erişilebilir bir merkeziyetsiz veri gizliliği teknolojisine büyük bir açlık görüyoruz. Geleceğin HOPR kullanıcılarıyla direkt olarak iletişime geçebilmek gerçekten inanılmaz. Bu sayede insanların bizim protokolümüz ve token’ımızdan ne beklediklerini öğrenebiliyoruz.”

The post HOPR kurucusu Sebastian Bürgel, HOPR’ın nihai hedefini ve 2021 planlarını anlattı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.