hollywood-komedyeni-nft-magduru:-onlem-alinabilir-mi?

Hollywood Komedyeni NFT Mağduru: Önlem Alınabilir Mi?

Okuma Süresi: 2 Dakika

Hollywood komedyeni Seth Green, Çarşamba günü paylaştığı tweet’te kripto para cüzdanından çok sayıda pahalı NFT’lerin kimlik avı dolandırıcıları tarafından çalındığını duyurdu.

NFT Dolandırıcılığına Dikkat!

Robot Chicken, The Italian Job ve Party Monsters gibi filmleriyle tanınan Hollywood’un ünlü komedyeni, paylaştığı tweet’te takipçilerini NFT dolandırıcılarına karşı çok dikkat etmesi konusunda uyardı. Ayrıca bu konu hakkında uzmanlardan bir çözüm önerisi beklediğini ifade etti.

Bununla birlikte Open Sea’dan gelen fiyatlandırma geçmişi verilerine göre, ünlü oyuncu kimlik avı dolandırıcılarının eline düştükten sonra NFT’de toplam 854.299 BRL kaybettiği belirtildi. 2022 yılının Şubat ayından bu yana, birçok NFT yatırımcısı bu kimlik avı dolandırıcılarından mağdur olmuş durumda. Seth Green olayı sonrası birkaç Twitter kullanıcısı durumdan şikayetçi olduklarını ve benzer olaylardan bahsederek bu türde dolandırıcılığın 32 örneğini içeren paylaşımlarda bulundu.

Hollywood’un ünlü komedyeni Seth Green paylaştığı tweet’te bu ifadelere yer verdi:

“Kimlik avı saldırısına uğradım ve cüzdanımdan 4 NFT çalındı. OpenSea ve Yuga Labs mağduriyetimi gidermek için yardımlarınızı bekliyorum.”

Öte yandan Seth Green hakkında, kısa süre önce Web3’ü benimsediğini ve Heavy Metal Magazine ile işbirliği içerisinde geliştirdiği kendi NFT koleksiyonu olan PizzaBots’u piyasaya sürdüğü ifade ediliyor. Ayrıca NFT’lerle ilgili bir animasyon dizisinde kripto organizatörü Steve Aoki ile işbirliği yaptığı söyleniyor.

Çalınan NFT’lerin Değeri

Blockchain kayıtlarına göre yapılan açıklamada, kimlik avı saldırısının dokuz gün önce gerçekleştiğini ve çalınan NFT’ler arasında bir Bored Ape, iki Mutant Ape ve bir Doodles koleksiyonu NFT olduğu belirtildi.

Yanı sıra NFT’leri ele geçiren dolandırıcıların, Bored Ape’i yaklaşık 200.000 dolara ve Mutant Ape’i 42.200 dolara sattığı söylenirken diğer NFT’lerin ise ilgili koleksiyonlarının taban fiyatlarına göre toplam 70.000 dolar değerinde olduğu ifade edildi.

Ayrıca OpenSea, Seth Green’in hesabını şüpheli ve güvenliği ihlal edilmiş olarak sınıflandırdığı belirtildi.