guney-kore-vergi-dairesi:-do-kwon-luna’lari-gonderdi-ve-vergi-kacirdi

Güney Kore Vergi Dairesi: Do Kwon LUNA’ları gönderdi ve vergi kaçırdı

Güney Kore’de LUNA ve UST çöküşü son günlerin bir numaralı konusu olmaya devam ederken, devlet otoriteleri ise LUNA-UST olaylarını araştırmak üzere bir mali suç ekibi kurdu. Bu suç ekibinin kurulmasının yanı sıra, kripto paralar konusunda en sert regülasyonları uygulayan yargı bölgelerinden biri olan ülkede ayrıca Kwon’a  78 milyon dolarlık bir ek vergi faturası çıktı.

“Vergi kaçırmak için LUNA’ları Singapur’a gönderdi”

Yerel medyadan Naver’in haberine göre, Terra’nın yan şirketleri hem gelir hem de kurumlar vergisi ödemediği gerekçesiyle vergi otoriteleri tarafından suçlu bulundular. Kurumdan yapılan açıklamada, Kwon’un vergi kaçırmak amacıyla, LUNA fonlarını, yazılım şirketi olan Terraform Labs’den Singapur merkezli LUNA Vakfı’na gönderdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca Kwon’un birçok yan şirket kurduğu ve denizaşırı ülkelerde faaliyet göstermek istediği de yazıldı.

Satılan Bitcoin’ler için de fatura çıkabilir

Güney Kore Ulusal Vergi Dairesi Do Kwon’a 78 milyon dolarlık ceza keserken, kurum Kwon ve Teraform Labs’in diğer kurucusu Daniel Shin’e Aralık ayında da 100 milyon dolarlık vergi ödemesi bildirimi yaptığını ancak ikilinin, şirket faaliyetlerini yurt dışına çıkararak, ödeme yapmaktan kaçındığını da duyurdu. Naver’in haberinde ayrıca, Kwon’un UST’yi kurtarma amacıyla sattığı 3 milyar dolarlık Bitcoin için de fazladan bir vergi ödemesiyle karşı karşıya kalabileceği yazıldı.

Güney Kore’de yaklaşık 200 bin LUNA/UST yatırımcısının olduğu ve bu kişilerin de Kwon aleyhine dava açtıkları biliniyor. Dün yerel medyada yapılan birçok haberde Kwon’un Güney Kore meclisine de çağrılacağı belirtilmişti.

Kwon ise protokolü yeniden kurtarma açabasına girse de topluluktan istediği karşılığı alamıyor. Son teklif zincirin çatallanma yoluna gitmesiydi ancak topluluk token yakımı dışında herhangi bir çözüme sıcak bakmıyor.

The post Güney Kore Vergi Dairesi: Do Kwon LUNA’ları gönderdi ve vergi kaçırdı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.