grayscale,-bitcoin-etf’ine-yonelik-planlarini-acikladi-–-mahsup.net

Grayscale, Bitcoin ETF’ine Yönelik Planlarını Açıkladı – Mahsup.net

Kripto varlık yöneticisi Grayscale, 5 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bir başvuruda, Bitcoin tröst fonunu borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmeye niyetli olduğunu açıkladı.

Şirketin açıklamasında aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

“Son aylarda ABD’de bir Bitcoin ETF’i çıkarılması hakkında giderek artan sayıda soru var ve böyle bir gelişmenin Grayscale ve Grayscale Bitcoin Trust için ne anlama geldiği konusunda netlik ve bağlam sağlama fırsatını değerlendirmek istiyoruz.”

“Her şeyden önce şunu açıklığa kavuşturmak istiyoruz: GBTC’yi bir ETF’e dönüştürme konusunda 0 kararlıyız.”

Bu dönüşümün gerçekleşme durumu veya zamanı, düzenleyici ortama bağlı olacak:

“Bugün, zamanlama konusu düzenleyici ortam tarafından yönlendirilse de, GBTC’yi ETF’e dönüştürme konusunda kararlılığımızı sürdürüyoruz.”

“Bir Grayscale ürününün yaşam döngüsü”

Grayscale, GBTC fonu ile ABD’de halka açık bir BTC fonu başlatan ilk şirketti. Bunu SEC’ye kayıtlı bir şekilde gerçekleştiren de. Hatta, açıklamalarında, GBTC’nin SEC’de kayıtlı olma ayrıcalığına sahip iki kripto fonundan biri olduğuna dikkat çekiyor. Diğeri ise Grayscale’in Ethereum Trust’ı.

Ayrıca şirket, Grayscale ürünlerine yönelik planlarını aşağıdaki şema ile açıklıyor. Son aşamada, bir ETF dönüşümü yer alıyor:

Şirket, paylaştığı bir başka tabloda, yukarıdaki aşamalarla paralel olarak giden ürünlerine dikkat çekiyor. “Bir Grayscale Ürününün Yaşam Döngüsüne” göre, Bitcoin ve Ethereum Trust’larının ETF’ten önceki son aşamada olduğuna işaret ediliyor:

Grayscale başlangıçta 2016 yılında bir ETF başvurusunda bulunmuş, ancak yasal problemler nedeniyle başvurusunu geri çekmişti. Grayscale Bitcoin Trust, şu anda yönetimi altında 38.8 milyar dolarlık varlığa sahip.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin ETF’leri problemi

Avrupa’da borsada işlem gören, kripto para birimlerine dayalı ürünler mevcutken ABD düzenleyicileri, potansiyel manipülasyon ve zayıf likidite konusundaki endişeleri gerekçe göstererek ETF başvurularını şimdiye kadar tek tek reddetti. Ancak Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere SEC, VanEck’in Bitcoin ETF’i için 45 günlük bir gözden geçirme süresi başlatıldığını onaylamıştı. SEC, bu başvuruyu onaylarsa VanEck’in ETF’i, ABD’nin ilk Bitcoin ETF’i durumuna gelecek.

Grayscale, Bitcoin ETF’ine Yönelik Planlarını Açıkladı – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.