glassnode-raporu:-bitcoin-arz-soku-oraninda-ciddi-artis-var

Glassnode raporu: Bitcoin arz şoku oranında ciddi artış var

Rusya-Ukrayna savaşı gölgesinde fiyat hareketlri adeta bir aşağı bir ukarı giden Bitcoin’de, ana hareketin hangi yöne olacağı konusunda belirsizlik hala sürerken, zincir üstü veri platformu Glassnode’dan yine önemli bilgiler geldi.

Pltaformun Twitter hesabından paylaştığı grafiğe göre, Bitcoin’in likit olmayan arzında bu hafta çok ciddi bir yükseliş olduğu belirtildi. Bilindiği üzere likit olmayan arz, hareket geçmişi ya hiç olmayan ya da çok az olan BTC’leri içeriyor. Glassnode, Ocak ayında yaptığı bir paylaşımda da, Bitcoin‘in dolaşımdaki arzının v’sının likit olmayan BTC’lerden oluştuğunu yani neredeyse hiçbir hareketin olmadığı cüzdanlarda saklandığını belirtmişti.

Likit ve yüksek derecede likit BTC’lerin 3.2 katı!

Glassnode’un paylaşımında ayrıca likit olmayan Bitcoin’lerin, hem likit hem de yüksek derecede likit olan Bitcoin’lerin toplamının 3.2 katına yükseldiği bilgisi verildi. Uzmanlar, özellikle likit olmayan Bitcoin arzındaki artışın, ileriki dönemde bir Bitcoin arz şokuna sebep olabileceğini ve bu sayede likit arzın azalacağını ve Bitcoin talebinin de beklenildiği ölçüde karşılanamayacağını öngörüyorlar. Tabii ki bu durum en büyük kripto paranın fiyatında ciddi bir artış yaşanması anlamına gelecek.

1.8 trilyon dolarlık kripto para piyasasında Bitcoin’in hakimiyeti şu anda A, fiyat ise 39 bin dolar civarında… En büyük kripto para 10 Kasım tarihinde ilk kez 69 bin dolar seviyesini aşmış ancak daha sonra hızlı şekilde geriye çekilmişti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artıracağı yönündeki tutanakların Aralık ayında ortaya çıkmasının ardından ise daha büyük bir düşüş hareketi başlamıştı. Özellikle son yıllarda artan enflasyon rakamlarının, birkaç aydır rekor seviyelere ulaşması Bitcoin gibi arzı sınırlı varlıkların daha çok tercih edilmesine neden oluyor.

The post Glassnode raporu: Bitcoin arz şoku oranında ciddi artış var appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.