g7-ulkeleri-devreye-girdi!-terra-cokusunun-ardindan-kripto-paralar-masaya-yatiriliyor

G7 Ülkeleri Devreye Girdi! Terra Çöküşünün Ardından Kripto Paralar Masaya Yatırılıyor

G7 Ülkeleri Devreye Girdi! Terra Çöküşünün Ardından Kripto Paralar Masaya Yatırılıyor

Okuma Süresi: 2 Dakika

Terra ekosisteminin son zamanlardaki çöküşü, dünya çapındaki düzenleyicilerin dikkatini çekti! Öyle ki G7 ülkelerinin maliye bakanları bu hafta yapacakları toplantı ile birlikte kripto para birimlerini tartışacaklar.

G7 Ülkeleri Devreye Girdi

Reuters, Fransız merkez bankası başkanı Francois Villeroy de Galhau’nun 17 Mayıs Salı günü yaptığı açıklamalarda G7 ülkelerini kripto paraları tartışmak için bir araya geleceğini söylediğini bildirdi. Villeroy, Paris’te bir yükselen piyasa konferansında konuşurken şu ifadelere yer verdi;

Yakın geçmişte yaşananlar, küresel düzenlemeye olan acil ihtiyaç için bir uyandırma çağrısıdır. Avrupa, MICA (kripto varlıklar için düzenleyici çerçeve) ile yolu açtı, muhtemelen bu hafta Almanya’daki G7 toplantısında bu konuları diğerler konularla birlikte tartışacağız

TerraUSD (UST) stabilcoin’in son zamanlardaki çöküşü, sadece bir hafta içinde yatırımcıların servetindeki milyarlarca doları yok etti. Bunu takiben, dünya çapındaki düzenleyiciler yüksek alarma geçti.

Düzenleyiciler Terra Çöküşünden Sonra Uyarıyor

Güney Kore zaten konuyla ilgili üst düzey bir soruşturma başlattı. Güney Koreli politikacı Yun Chang-Hyun, Güney Kore’nin iktidardaki Halkın Gücü Partisi’nden bir temsilci de Terra’nın kurucusu Do Kwon‘un mecliste dinlenmesini talep etti.

Aynı zamanda, Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Finansal Denetim Hizmeti (FSS) gibi düzenleyici kurumlar yerel kripto borsalarını denetleyeceğini de açıkladı. Yerel yayın olan Yonhap News’e konuşan finans otoritelerinden bir sözcü konuya yönelik şu ifadelere yer verdi;

Luna olayıyla ilgili olarak, genel durum değişikliklerini izliyoruz, ancak şu anda hükümetin alabileceği doğrudan bir önlem yok. Kripto para işlemleri özel sektör tarafından serbestçe yürütüldüğü için hükümetin müdahale etmesi için bir neden yok.

Stablecoin Denetimine Talep Artıyor

Geçtiğimiz hafta kripto alanında yaşananlardan sonra, stabilcoin denetimlerine olan talep arttı. Tether (USDT) stabilcoini için depolanan gerçek USD rezervleri etrafında uzun süredir devam eden bir komplo var.

TerraUSD (UST) çöküşünün ardından, piyasa oyuncuları mevcut tüm stablecoin sağlayıcılarının adil bir denetim yapmalarını talep ediyor. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, geçtiğimiz günlerde USDT’nin tam olarak desteklenip desteklenmediğini soran bir tweet paylaştı. Buna yanıt olarak, Tether CTO’su Paolo Ardoino şunları söyledi;

7B’yi göz açıp kapayıncaya kadar 48 saatte kurtardık. Aynı şeyi kaç kurum yapabilir? Piyasa isterse devam edebiliriz, büyük itfalarla başa çıkmak için tüm likiditeye sahibiz ve hepsini 1’e 1 ödeyebiliriz. Evet, Tether tamamen destekleniyor.